Reklama

Zajrzeliśmy w nowe światy

Zajrzeliśmy w nowe światy

18.07.2015
Czyta się kilka minut
To była ostatnia wielka biała plama na naszych mapach. Jeszcze nie rozumiemy, co zobaczyliśmy. Bo zdjęcia sondy New Horizons przynoszą same niespodzianki.
Od lewej: Pluton i fragment jego powierzchni z lodowymi górami o wysokości ok. 3,5 tys. metrów. Księżyc Plutona Charon i jego fragment z kraterami oraz „pępkiem” – obniżeniem z górą pośrodku. Fot. NASA
N

Na takich białych plamach skrępowani własną niewiedzą kartografowie dorysowywali, stulecia temu, fantastyczne potwory – albo pisali „tu są smoki”. Potworów akurat nie było na zdjęciach, które NASA pokazała wieczorem w środę 15 lipca. Ale obrazy surowych, bardzo obcych światów – Plutona i jego księżyców, w tym ogromnego Charona – i tak zapierały dech w piersiach. Nie tylko geologom planetarnym.

„To straszne, straszne uczucie, wszyscy mamy depresję, nic nie rozumiemy” – z kamienną twarzą powiedział na konferencji prasowej Alan Stern, główny naukowiec misji, w odpowiedzi na pytanie: „co czujecie, widząc te zdjęcia po 10 latach lotu”... Po czym wraz z całą salą wybuchnął śmiechem. „To, co zobaczyliśmy, zdmuchnęło nam skarpetki z nóg”, dodał po chwili.

Bo jak inaczej opisać wysokie na 3,5 km góry lodowe na powierzchni Plutona? Siedmiokilometrowej głębokości wąwóz biegnący...

4305

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]