Reklama

Zagrać jeszcze w piłkę

Zagrać jeszcze w piłkę

16.03.2003
Czyta się kilka minut
W Polsce co roku na nowotwory umiera kilkaset dzieci. Większość w szpitalach. Niewiele w domach, pod opieką specjalistów z hospicjów dla dzieci. Takich hospicjów jest mało: tylko pięć w całym kraju. Jedno z nich w śląskich Mysłowicach.
B

Ból: od niego się zaczyna. Pojawia się nagle i zostaje do końca. Jak go opisać? Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza, gdy dotyka tych, którzy mają po kilka-, kilkanaście lat.

Asia pierwszy raz poczuła go, gdy miała dwa lata. Jej babcia pamięta ten dzień: dziewczynka jak zawsze biegała roześmiana wokół stołu, nagle zatrzymała się, blada i nienaturalnie wygięta. Powiedziała, że ją zabolało. Bardzo. - A kiedy potem choroba postępowała - wspomina mama Asi - w nocy budziła się z krzykiem.

- Jak go bolało, nie przyznawał się - mówi mama 5-letniego Florka. - Zwijał się w kłębek, chował pod kołdrę. Jak już nie mógł wytrzymać, pytał: „Kiedy dasz mi to lekarstewko, po którym się będę śmiał?”. Miał na myśli morfinę.

12-letni Michał ręce miał sine po nakłuciach od igieł. - Bolały go nawet palce, tam w końcu zaczęto podłączać kroplówkę - mówi jego ojciec.

16-letni Kamil...

8016

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]