Reklama

Ładowanie...

Zaginiona naga dama [Sztuka Powszechnie Nieznana #37]

Zaginiona naga dama [Sztuka Powszechnie Nieznana #37]

24.03.2023
Czyta się kilka minut
W Fogg Museum (Harvard Art Museums, USA) od 1969 r. znajduje się malutki obrazek datowany na przełom XV i XVI wieku i przedstawiający damę przy toalecie. Naga kobieta obmywa swoje ciało, a towarzyszy jej służąca. Być może jest to kopia zaginionego dzieła jednego z najsłynniejszych piętnastowiecznych malarzy niderlandzkich, czyli Jana van Eycka. Przed rokiem 1969 dzieło to znane było jedynie z innego obrazu: widoku wnętrza prywatnej galerii sztuki z XVII wieku. Tajemnicą pozostaje, kogo dokładnie ów zaginiony obraz van Eycka miał przedstawiać.
W tle: Kobieta przy toalecie, wg Jana van Eycka (?), ok. 1500, Fogg Museum (Harvard Art Museums) / Wikimedia Commons

Posłuchaj

S

Sztuka Powszechnie Nieznana” to autorski cykl Magdaleny Łanuszki w Podkaście Tygodnika Powszechnego. W trzydziestym siódmym odcinku nasza autorka, doktor historii sztuki, mediewistka i pasjonatka sztuki średniowiecznej, zaprasza do wysłuchania opowieści o tajemniczym, niezachowanym do dziś piętnastowiecznym przedstawieniu myjącej się damy.

Ilustracje do tego odcinka:


Kobieta przy toalecie, wg Jana van Eycka (?), ok. 1500, Fogg Museum (Harvard Art Museums) / Wikimedia Commons

Willem van Haecht, „Galeria Cornelisa van der Geesta”, 1628, Rubenshuis w Antwerpii / Wikimedia Commons

Willem van Haecht, „Galeria Cornelisa van der Geesta”, detal ukazujący zaginiony obraz / Wikimedia Commons

Jacob Jordaens, „Toaleta Judyty”, ok. 1660 Ermitaż w St. Petersburgu / HermitageMuseum.org

Rzymska kopia Afrodyty z Knidos z kolekcji Ludovisi, Museo nazionale romano di palazzo Altemps w Rzymie / Wikimedia Commons

PODKAST TYGODNIKA POWSZECHNEGO

„Podkast Powszechny”: Wszystkie odcinki »

Słuchaj w: Spotify Apple Podcasts Google Podcasts Lecton RSS

„Podkast Powszechny”: o najważniejszych tematach z autorami i gośćmi „Tygodnika” rozmawiają Michał Kuźmiński Krzysztof Story. A także autorskie cykle: Jagielski Story, gdzie co dwa tygodnie informacje o najważniejszych wydarzeniach przeplatają się z historiami i anegdotami z podróży i pracy jednego z najwybitniejszych polskich reporterów i korespondentów wojennych, Wojciecha Jagielskiego, z którym rozmawia Krzysztof Story Punkt zwrotny oraz Własny pokójKatarzyna Kubisiowska i jej goście | Sztuka powszechnie nieznanaMagdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet

PODOBAŁ CI SIĘ PODKAST? WSPIERAJ NAS NA PATRONITE »

Weź, słuchaj!

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter