Reklama

Ładowanie...

Żadne wielkie mecyje

08.11.2021
Czyta się kilka minut
P

Pramatka Sara, dożywszy pięknego wieku 127 lat, żegna się z tym światem. Efron Chetyta wpierw deklaruje, że odda Abrahamowi jaskinię grzebalną dla Sary za darmo, a ostatecznie rzuca niebagatelną kwotę: „czterysta szekli w srebrze – co to [hebr. ma hi] dla nas [dosł. między mną a tobą]?” (Rdz 23 ,15). Żydowska tradycja uczy, że jeśli ciąg wyrazów, lub nawet pojedyncze słowo, powtarza się w Biblii Hebrajskiej, to istnieje związek między wszystkimi kontekstami, w jakich pojawia się ten ciąg wyrazów. Dwa słowa z naszego wersu, ma hi, znajdują się obok siebie jeszcze w dwóch miejscach w Biblii. Kiedy Mojżesz wysyła dwunastu zwiadowców na przeszpiegi do Kanaanu, formułuje polecenie w następujący sposób: „Obejrzyjcie ziemię, jaka jest [ma hi]” (Lb 13, 18). Trzeci raz słowa te wychodzą spod pióra psalmisty: „Daj mi poznać, Boże, mój koniec, a miara mych dni – jaka...

2937

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]