Reklama

Zabić grzech

Zabić grzech

01.04.2013
Czyta się kilka minut
Najpierw polski przekład w wersji Biblii Tysiąclecia: „To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został z Nim ukrzyżowany...” (Rz 6, 6).
D

Dosłownie należałoby jednak przetłumaczyć: „Wiedząc, że nasz dawny/stary człowiek został z Nim współukrzyżowany, aby zostało unicestwione ciało grzechu...”.
Nie chodzi więc o to, że mamy „grzeszne ciało”, i że najlepiej byłoby je u-martwić („zabić”). Chodzi o to, że dajemy ciało grzechowi. Grzech sam w sobie nie ma przecież ciała – jest abstrakcją, pojęciem teologicznym czy katechizmowym; jest definicją, potencjalnością, projektem zła. Nie jest jednak faktem/wydarzeniem. By stać się faktem – musi otrzymać ciało. Od człowieka. Nie ma w świecie „zabójstwa”, dokąd nie ma morderców; nie ma „oszustwa”, dokąd nie ma kłamców; nie ma „kradzieży”, dokąd nie ma złodziei; nie istnieje „pijaństwo”, dokąd nie ma pijaków.
Dokąd grzech nie ma ciała – dokąd jest abstrakcyjną możliwością – nie można go unicestwić. Można go zakazać. Czynią to wszelkie prawodawstwa – z Boskim włącznie: „Nie...

2929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]