Reklama

Za oceanem

Za oceanem

10.05.2015
Czyta się kilka minut
Jedna z najświetniejszych książek wybitnej poetki i zarazem jeden z najlepszych polskich portretów Ameryki.
T

Tej sprzed czterech dekad, już po młodzieżowej rewolcie, czasu klęski wietnamskiej i upadku Nixona. Pisana z perspektywy Wschodniego Wybrzeża, miasteczka na Long Island i Nowego Jorku, ale z pamięcią o wcześniejszym pobycie na Midweście, w stanie Iowa. Kolaż mikroobserwacji i portretów ludzkich podbudowany lekturami i wzbogacony własną refleksją, świadectwo uważności, wrażliwości i precyzji języka, a także fascynacji niepozbawionej krytycyzmu. Codzienność prowincji i życie metropolii, sąsiedzkie kontakty i świat uniwersytecki, Women’s Lib i kwestie rasowe, poezja i obyczaje kulinarne, wychowanie dzieci i stosunek do zwierząt – a w to wszystko niby mimochodem wpleciony na przykład esej o Emily Dickinson... Ten „Dziennik” zupełnie się nie zestarzał, a dziś pozwala się przenieść w tamtą odległą już epokę.

Julia Hartwig „Dziennik amerykański”, Zeszyty Literackie, Warszawa 2015

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]