Reklama

Za: Europejczycy i muzułmanie

Za: Europejczycy i muzułmanie

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Istotą debaty na temat członkostwa Turcji jest kwestia definicji kulturowej tożsamości Europy i jej relacji ze światem islamu. Przeciwnicy integracji Turcji traktują jej nieeuropejski charakter jako oczywistość. Jednak odpowiedź na pytanie, czy Turcja jest krajem europejskim, nie jest prosta. Bez niej zaś nie można podjąć decyzji.
T

Turcja jest wyjątkowa na tle wcześniejszych kandydatów i wzbudza najpoważniejszą opozycję wewnątrz Unii. Przeciwnicy członkostwa Turcji najczęściej odwołują się do argumentu kulturowego: uznają, że zagraża budowie europejskiej wspólnoty.

Bez wątpienia fundamentem projektowanej tożsamości europejskiej będzie zachodni system wartości: demokracja, prawa człowieka, rozdział religii od państwa, indywidualizm. Jego korzenie wyrastają głównie z tradycji greckiej i rzymskiej, łacińskiego chrześcijaństwa (rzymski katolicyzm i protestantyzm), Renesansu i Oświecenia. Przeciwnicy członkostwa Turcji uważają, że wartości te są ściśle związane z chrześcijaństwem i popierają integrację prawosławnych Bałkanów z Unią; Rosja jest postrzegana przez nich jako zbyt obca kulturowo wobec Zachodu. W efekcie nie traktują wszystkich chrześcijan jako członków tego samego kręgu...

10176

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]