Reklama

Z ziemi włoskiej do polskiej

Z ziemi włoskiej do polskiej

11.11.2007
Czyta się kilka minut
Mam wrażenie, że istnieją dwie Polski idwa rodzaje Polaków. Skąd się to bierze? Ostatnio bywałem wWarszawie iKrakowie.
W

W stolicy oddychało się i żyło klimatem nietolerancji, lustracji itp. - jakby Polska jeszcze się nie nauczyła spokojnie i odważnie żyć wolnością, którą niewiele lat temu odzyskała, powracając do demokracji. Miotanie się od prawicy do lewicy stwarza wrażenie, że Polakom brak obywatelskiej odwagi do określenia własnej tożsamości.

Zaś do Krakowa walki polityczne docierają jakby z oddali. W Krakowie łatwiej mi odnaleźć ślad nadziei, które spotykałem tu przed 20 laty i jeszcze dawniej. Niedawno szedłem przed dziewiątą rano do pracy przez Rynek. Dzień był szary, mglisty. We mgle słyszałem hejnał, ale nie widziałem trębacza, z trudem odnalazłem sylwetkę kościoła Mariackiego. I tak we mgle i mżawce, idąc przez pustawy plac, myślałem, że to przecież obraz nieprzebudzonej jeszcze Polski. Stanęło mi przed oczyma to, co się tu działo jeszcze niewiele lat temu. Był rok...

7217

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]