Reklama

Z tłem migracyjnym

Z tłem migracyjnym

04.12.2016
Czyta się kilka minut
Niemcy nieustannie dyskutują o integracji. A jak ona wygląda „na dole”? Odwiedziliśmy Neukölln: dzielnicę stolicy, gdzie imigranci i ich dzieci stanowią prawie połowę mieszkańców.
Muzułmanie, Żydzi i chrześcijanie – razem przeciw antysemityzmowi. Berlin–Neukölln, sierpień 2014 r. Fot. Wolfgang Kumm / DPA / PAP
C

Choć dziś wydaje się oczywista, przez wiele lat integracja w Niemczech priorytetem nie była. Wręcz przeciwnie.

Gül-Aynur Uzun miała sześć lat, gdy w 1972 r. przybyła do Berlina Zachodniego ze Stambułu. Jej matka pracowała tu już od trzech lat. Powojenne Niemcy potrzebowały rąk do pracy i ściągały gastarbeiterów (to słowo znaczy: pracownik gościnny, tymczasowy). Nie tylko z Turcji – także z Włoch, Hiszpanii, Grecji czy Maroka.

Zaraz po przyjeździe Uzun trafiła do szkoły. Okazało się, że w klasie wszystko było... tureckie: uczniowie, nauczycielka i język nauczania. – Nie chciano, żebyśmy się integrowali. Plan był taki, że kiedyś wrócimy do Turcji – opowiada kobieta.

Tyle że z powrotu nic nie wyszło. Tak samo jak w przypadku rodzin trzech milionów innych gastarbeiterów. – Już nie miałam wyboru. Tu wyrosłam, teraz to moja druga ojczyzna – Uzun uśmiecha się znad...

20615

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ciekawy artykulł, wymaga tylko jednej korekty faktograficznej - strzelanina w Monachium 22 lipca jak najbardziej pociągnęła za sobą ofiary śmiertelne, dziewięć.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]