Reklama

Z podróży Guliwera

Z podróży Guliwera

z Seattle (USA)
29.06.2003
Czyta się kilka minut
Ewangelicki fundamentalizm prezydenta Busha coraz wyraźniej zabarwia scenę polityczną w USA. Mesjanistyczny mit, bezpiecznie schowany za parawanem największej demokracji, jest dostawcą energii, z której czerpią swą witalność dwa największe dziś amerykańskie fundamentalizmy: religijny i prawny, a także będące na ich służbie media.
G

Gdyby współczesną Amerykę odwiedził Guliwer - bohater pamfletu Jonathana Swifta, który widział wiele zdumiewających miejsc - zdumiałby się: zauważyłby, że grupy lewaków i staromodnych konserwatystów, posiwiałych hippisów i młodych yuppies, duchownych katolickich i proaborcyjnych feministek, amerykańskich Żydów i antysemitów zawiązują koalicję. Czego chcą? Poszanowania konstytucji.

Religijny mit Ameryki

Że taka koalicja powstaje, że ogień i woda łączą się na politycznych peryferiach w imię „obrony demokracji”, powinno być sygnałem, iż w Stanach Zjednoczonych dzieje się coś nadzwyczajnego. Sygnałem, który - niestety - jest słabo słyszalny w Polsce. Wedle badań opinii publicznej Polska to najbardziej proamerykański kraj na świecie. Ten obraz Ameryki jest regulowany przez dwa stereotypowe wyobrażenia. W pierwszym Stany to ideał ustrojowy (idealny kontrakt...

17094

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]