Reklama

Ładowanie...

Z mglistych emocji

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Mahler nie ma sympatyków i miłośników. Ma tylko wyznawców bądź wrogów.
O

Opętańcza, chorobliwa wyobraźnia. Świat majaków, pobudzony rozważaniami Schopenhauera i Nietzschego, wizjami demonów, fascynacją grozą śmierci i zbawienną transgresją, przekonaniem, że ponad wszystkim znajduje się panteistyczna natura i jej ekspresja, sztuka - a w szczególności muzyka - niewyrażalna, więc mogąca wyrazić wszystko. Świat zapłodniony przez Wagnera, szykujący gościniec dla kariery Freuda.

Przełom XIX i XX wieku, fin de si?cle w wydaniu wiedeńskim, czas, w którym artysta czuł się demiurgiem. Jednym słowem - Gustav Mahler. "Moja potrzeba muzycznego wyrażenia siebie zaczyna się od mglistych emocji, otwierających się na inny świat". Czy pomysł kreacji świata przez monumentalne symfonie mógł narodzić się w innym momencie?

Naturalnie, miał poprzedników. Cała epoka wyrasta jeszcze z tytanicznego ducha Bee­thovena, którego IX Symfonia...

8664

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]