Reklama

Z Gleiwitz do Gliwic

Z Gleiwitz do Gliwic

18.12.2005
Czyta się kilka minut
Na Górnym Śląsku przez trzy dni obchodzono 15. rocznicę śmierci i 75. rocznicę urodzin Horsta Bienka. Pisarza, którego znaczenie w Polsce rośnie.
Horst Bienek
J

Jego dorobek jest lepiej znany i wyżej ceniony niż przed laty. Nic dziwnego. W PRL-u Bienek był ledwie tolerowany. Wydano tylko dwie jego książki i wielokrotnie odmawiano mu wizy.

A bardzo chciał odwiedzić rodzinne Gliwice. Nie tylko z powodów sentymentalnych. Literacka wizja lokalna była mu potrzebna, gdy przymierzał się do napisania “Pierwszej polki". Powieści, której akcja toczy się 31 sierpnia 1939 roku w cieniu słynnej radiostacji. Nie wiedział jeszcze wówczas, że ten pisarski projekt niebawem mu się rozrośnie w świetną “tetralogię gliwicką" (dopełniły ją: “Wrześniowe światło", “Czas bez dzwonów" oraz “Ziemia i ogień"; te tytuły doczekały się już polskich wydań). Wtedy jednak, u schyłku lat 60., Bienek zamiast sycić oczy górnośląskim pejzażem, zamiast docierać do ludzi, archiwów i miejsc naznaczonych historią, którą chciał przetworzyć w panoramiczny...

4527

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]