Reklama

Powroty Janoscha

Powroty Janoscha

19.06.2005
Czyta się kilka minut
1 czerwca minęło 60 lat od dnia, w którym 14-letni Horst Eckert na zawsze opuścił rodzinny Górny Śląsk. Nikt wówczas nie mógł podejrzewać, że ten zabiedzony i schorowany chłopak stanie się kiedyś jednym z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci.
Ruiny zabrzańskiego familoka, w którym mieszkał młody Horst Eckert - przyszły Janosch
W

W jego rodzinie i najbliższym otoczeniu nie było tradycji inteligenckich, twórczych. Wychował się w niedostatku, w robotniczej osadzie, szkoły porzucał. Także kolejne lata nie wskazywały na taką erupcję talentu i szczęścia; jego pierwsze publikacje pozostawały bez echa. Później karta nagle się odwróciła. Horst Eckert przybrał pseudonim Janosch. I podbił także polskich czytelników.

Krakowski Znak wydał kolejną książeczkę przygód Misia i Tygryska, z ilustracjami autora. To był dobry pretekst, by zaprosić Janoscha do Polski. Ale nie jedyny. W Katowicach teatr Korez z sukcesem zaadaptował słynną powieść Janoscha “Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Spektakl cieszy się ogromnym powodzeniem i został na Śląsku uznany za najlepsze przedstawienie roku. Pomógł także Instytut Goethego i gliwicki Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie udało się zorganizować...

5612

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]