Reklama

Ładowanie...

Powroty Janoscha

19.06.2005
Czyta się kilka minut
1 czerwca minęło 60 lat od dnia, w którym 14-letni Horst Eckert na zawsze opuścił rodzinny Górny Śląsk. Nikt wówczas nie mógł podejrzewać, że ten zabiedzony i schorowany chłopak stanie się kiedyś jednym z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci.
Ruiny zabrzańskiego familoka, w którym mieszkał młody Horst Eckert - przyszły Janosch
W

W jego rodzinie i najbliższym otoczeniu nie było tradycji inteligenckich, twórczych. Wychował się w niedostatku, w robotniczej osadzie, szkoły porzucał. Także kolejne lata nie wskazywały na taką erupcję talentu i szczęścia; jego pierwsze publikacje pozostawały bez echa. Później karta nagle się odwróciła. Horst Eckert przybrał pseudonim Janosch. I podbił także polskich czytelników.

Krakowski Znak wydał kolejną książeczkę przygód Misia i Tygryska, z ilustracjami autora. To był dobry pretekst, by zaprosić Janoscha do Polski. Ale nie jedyny. W Katowicach teatr Korez z sukcesem zaadaptował słynną powieść Janoscha “Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Spektakl cieszy się ogromnym powodzeniem i został na Śląsku uznany za najlepsze przedstawienie roku. Pomógł także Instytut Goethego i gliwicki Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie udało się zorganizować...

5612

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]