Reklama

Z czego rezygnuję

Z czego rezygnuję

17.02.2009
Czyta się kilka minut
Testament życia ma sens o tyle, o ile zaakceptujemy prawo chorego do rezygnacji z uporczywej terapii. Pytanie, jakie się z tym wiąże, brzmi: z czego podpisana pod nim osoba rezygnuje i czy ze wszystkiego zrezygnować może. Uporczywa terapia to taki przypadek, kiedy właściwie nie mam już możliwości życia, mam przed sobą tylko agonię i z tej agonii mogę zrezygnować. Pozostaje pytanie, czy mogę zrezygnować z prawa do życia.
N

Niezwykle istotne z moralnego punktu widzenia jest rozróżnienie pomiędzy rezygnacją z uporczywej terapii a pasywną eutanazją. W wielu krajach zachodnich takiego rozróżnienia się nie dokonuje. Powinniśmy więc zacząć od określenia warunków uporczywej terapii, a dopiero potem będziemy się zastanawiali, czy można wprowadzić testament życia i na jakich warunkach.

Testament życia oparty jest na dokumentach Kościoła, w tym Karcie Pracowników Służby Zdrowia z 1995 r., która z kolei powołuje się na wcześniej wydane dokumenty Stolicy Apostolskiej. Chodzi o to, by wprowadzić w społeczną świadomość i przełożyć na praktyczne postawy to, co od lat i tak jest oficjalnym nauczaniem Kościoła. Do zagadnienia umierania można podejść w sposób racjonalny i uwzględniający godność człowieka.

Mam nadzieję, że nad Testamentem życia wkrótce podejmie dyskusję Zespół...

1555

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]