Reklama

Wywrócili nasze życie

Wywrócili nasze życie

z irackiego Kurdystanu
21.01.2019
Czyta się kilka minut
W ich wspomnieniach odbija się historia powstania, tryumfu i upadku tzw. Państwa Islamskiego. A w planach – nadzieja na dobre jutro. Już poza obozami.
Abdullah z rodziną. Iracki Kurdystan, wrzesień 2018 r. BARTOSZ RUMIEŃCZYK
N

Na zewnątrz jest ponad 50 stopni. W cieniu – a cienia o dwunastej prawie nie ma. Pustynna ziemia chrzęści pod stopami. Z kranów leje się wrzątek. Oddychamy żarem. A w klimatyzowanym kontenerze z blachy falistej wybucha rodzinna kłótnia. Bo córki koniecznie chcą iść na medycynę.

Zamen ma 19 lat i tęskni za szkołą. W obozie na zajęcia nie chodzi, bo zachorowała na padaczkę. Jeśli zbyt długo wpatruje się w litery w książce, ma ataki.

– A gdybyś mogła znów iść do szkoły i ją skończyć, to kim chciałabyś zostać?

– Lekarką.

Lesh? Dlaczego?

– Bo kiedyś w obozie była taka Nadia, z Lekarzy bez Granic. Psycholożka. Lubiłam ją, pomagała mi. Teraz ja chcę pomagać innym. Moje młodsze siostry też chciałyby się uczyć. Ale ojcu to się nie podoba.

– Abdullah, czemu nie chcesz, by dziewczynki się uczyły? – pytam przez Alego, który tłumaczy naszą...

13092

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]