Reklama

Ładowanie...

Wyrzuceni przez Boga

24.02.2009
Czyta się kilka minut
Odkąd w nowicjacie przeczytałem książkę o. Alessandra Pronzato "Rozważania na piasku", zawsze marzyłem o doświadczeniu życia na pustyni. Żar lejący się z nieba, wszechobecny piasek, nauka poszukiwania wody, niemożność znalezienia łatwego pokarmu, mycie się piaskiem, wszechobecna cisza, radość spotkania beduina po długich dniach samotności, ognisko z cierniowych krzewów rozpalane nocą dla ochrony przed chłodem i dzikimi zwierzętami.
T

Takie obrazy działają na wyobraźnię, ale nigdy nie mogłem zrealizować mojego marzenia. Jakąś namiastką było kilka krótkich, niezapomnianych chwil, gdy podróżując przez pustynię Judzką lub Negev mogłem sycić oczy widokiem płowych barw odbijających się w kielichu mszalnym wzniesionym w czasie Mszy świętej.

"Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, gdzie przez czterdzieści dni był kuszony przez szatana". Żaden inny ewangelista nie opisuje pobytu Jezusa na pustyni w tak zdawkowy sposób jak św. Marek. Nie ma tu miejsca na listę pokus czy spektakularne ich pokonywanie. Ktoś może przeczytać to zdanie tak szybko, że nawet nie zauważy, jak ważne jest to wydarzenie w życiu Syna Miriam z Nazaretu. Inny znów przeczyta je niezwykle wolno i paradoksalnie może nie znaleźć w nim materiału na rozmyślanie. Jednak w prostocie przekazu tkwi siła objawiająca się w jednym słowie: "...

2807

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]