Reklama

Wyrok na media

Wyrok na media

07.09.2013
Czyta się kilka minut
Tłumacząc się trudnymi czasami, my, dziennikarze potrafimy usprawiedliwić swój brak obiektywizmu, polityczne zaangażowanie, pogoń za sensacją, naginanie faktów. A w końcu: wzywanie do linczu.
il. Zygmunt Januszewski
S

Sprawa mamy, która zabiła swoje dziecko, nie była warta rozgłosu. Morderstwa, także dzieciobójstwa, zdarzają się od zawsze.
Problem w tym, że jej historia była dobrą operą mydlaną. Ludzie lubią oglądać i czytać o potworach. To prymitywne hobby w eleganckim świecie nazywa się „zapotrzebowaniem społecznym”. A media muszą przecież odpowiadać na potrzeby społeczeństwa.
DZIENNIKARSTWO TOŻSAMOŚCIOWE
Standardy w tym świecie wyznaczają wykresy sprzedaży i oglądalności. To one rządzą tym, o czym czytamy, czego słuchamy i co oglądamy.
W tych warunkach każde złamanie podstawowych zasad może zostać zracjonalizowane. Dziś już całkiem spokojnie można powiedzieć, że obiektywizm nie powinien być wymieniany wśród najistotniejszych cech opisujących dziennikarstwo. Takie stwierdzenie przestało razić.
W sumie to nic dziwnego – bo przecież przełykamy...

11320

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]