Reklama

Wyrok

Wyrok

28.09.2015
Czyta się kilka minut
Najpierw ścięcie głowy w miejscu publicznym, a potem ukrzyżowanie zwłok dla przestrogi: to nie pokazowa egzekucja w wykonaniu ekstremistów z tzw. Państwa Islamskiego, lecz wyrok, który sąd w Arabii Saudyjskiej wydał na nastolatka-opozycjonistę.
Fot. FACEBOOK / FREE SHEIKH NIMR BAQIR
2

20-letni dziś Ali Muhammad al-Nimr został aresztowany w 2012 r., gdy brał udział w demonstracji antyrządowej. Protest miał miejsce w prowincji Qatif, gdzie skupia się szyicka mniejszość (królestwo Saudów jest w większości sunnickie) – demonstranci żądali reform i uwolnienia więźniów politycznych. W minionym tygodniu sąd najwyższy zatwierdził wyrok na Al-Nimra; jego rodzina prosi króla o łaskę. Obserwatorzy spekulują, że wyrok nosi znamiona rodzinnej odpowiedzialności zbiorowej: wuj skazanego to popularny kaznodzieja i lider szyickiej opozycji w Arabii Saudyjskiej, który także czeka na egzekucję przez ścięcie.
Wyrok na 20-latka wywołał protesty za granicą, ale medialnie „przykryła” go tragedia w Mekce: prawie 800 osób zginęło, gdy w tłumie muzułmańskich pielgrzymów wybuchła panika. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]