Reklama

Ładowanie...

Wypominki

24.10.2016
Czyta się kilka minut
No to znów mamy Święto Zmarłych, „po kościelnemu” Dzień Zaduszny.
D

Dzień wcześniej obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Jeśli „wszystkich”, to zarówno tych z urzędowym certyfikatem świętości, którzy i tak w kalendarzu mają swoje miejsce, jak i tych, a nawet przede wszystkim tych „nieoficjalnych”: świętych niekanonizowanych ani nawet niebeatyfikowanych. Choć bez urzędowego dokumentu, i tak są świętymi, są w niebie i – jak to się mówi – oglądają Boga twarzą w twarz. Bohaterami Dnia Zadusznego są dusze przebywające w czyśćcu. Oczywiście nie wiemy, gdzie kto aktualnie przebywa ani – co jeszcze komplikuje modlitwę za zmarłych – jak się ma czas ewentualnej pokuty po tamtej stronie do czasu mierzonego przez nas na tym świecie. Jednak, nie wchodząc w szczegóły, za zmarłych w Dniu Zadusznym się modlimy.

Laickie „Święto Zmarłych” to nade wszystko pamięć. To ich święto, bo ich w tym dniu wspominamy. Pamięć zresztą w tym dniu łączy wierzących i...

4354

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]