Reklama

Ładowanie...

Wyjść na prostą

28.11.2004
Czyta się kilka minut
Najliczniejszy na świecie Episkopat wybrał nowego przewodniczącego. Biskupom USA przewodził będzie bp William Skylstad z diecezji Spokane (Waszyngton), dotychczasowy wiceprzewodniczący.
Z

Zastąpił bp. Wiltona Gregory’ego, który trzy lata temu jako pierwszy w historii Afro-amerykanin stanął na czele tamtejszego Episkopatu. Waga kłopotów i wyzwań, przed którymi stoi Kościół w USA, sprawia, że nigdy dotąd rola nowego przewodniczącego nie była tak trudna.

Problem w tym, że w ciągu ostatnich trzech lat autorytet Episkopatu w USA uległ poważnemu nadszarpnięciu - przede wszystkim z powodu homoseksualnych i pedofilskich skandali wśród duchowieństwa. Przyjęta przez Episkopat w 2002 r. radykalna polityka walki z tym kryzysem napotyka na poważne opory i krytykę, stawiając biskupów przed bardzo trudnym zadaniem, ponieważ bez konsekwentnej polityki antykryzysowej trudno liczyć na przywrócenie dawnego autorytetu wśród wiernych. W tym kontekście niektórzy twierdzą, że wybór bp. Skylstada jest chybiony, skoro sam nie potrafił poradzić sobie z pedofilskim...

2844

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]