Reklama

Wyginanie stali

Wyginanie stali

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Architekt Daniel Libeskind, odbudowujący Strefę Zero - miejsce, gdzie 10 lat temu runęły wieże World Trade Center - chciał stworzyć ikonę budzącą w ludziach duchowe tęsknoty. Okazało się to niełatwe. Trudności, przed którymi stanęli architekci i planiści, odzwierciedlają problemy, z jakimi zmaga się dziś Ameryka.
K

Ktoś powiedział, że Strefa Zero to miejsce, w którym do woli można wyginać stal, a i tak terroryści, którzy 11 września 2001 r. zostawili tu po sobie niewyobrażalne złomowisko, na zawsze odmienili świat.

Dziś Strefa Zero nadal jest placem budowy. W przyszłym tygodniu, w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych na Nowy Jork i Waszyngton, po raz pierwszy jej fragment zostanie otwarty dla publiczności. Ameryka chce z dumą pokazaćw, że w tym miejscu stal wyginają nie tylko terroryści. Że świat odmieniają nie ci, którzy w kilka sekund zamienili metalowe konstrukcje WTC w proch, ale ci, którzy uprzątnęli rumowisko i od nowa, metr po metrze, wspinali się ku chmurom.

Nie chcę wiedzieć

Maria Malone Hodges wierzy, że 10 lat temu życie ocaliła jej para niewygodnych butów, do których kupna namówiła ją szwagierka.

W poniedziałek, 10 września, po raz pierwszy wybrała się...

26200

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]