Reklama

Wychodzenie z chaosu

Wychodzenie z chaosu

17.07.2012
Czyta się kilka minut
Niemal rok po obaleniu reżimu dyktatora Kaddafiego w Libii odbyły się demokratyczne wybory – pierwsze od 50 lat. Inaczej niż w Tunezji i Egipcie, władzę w kraju obejmą nie islamiści, lecz umiarkowani liberałowie.
J

Już dziś można powiedzieć, że wybory się udały: wbrew obawom, nie doszło do poważniejszych incydentów, a frekwencja wyniosła 63 procent. Obserwatorzy z Unii Europejskiej i Centrum Cartera uznali głosowanie za transparentne. To jedna istotna okoliczność. Druga: libijskie wybory najwyraźniej przerwały pewną tendencję: zwycięski marsz islamistów w kolejnych krajach, w których na fali „Arabskiej Wiosny” udało się w ubiegłym roku obalić dyktatorów, i w których odbywały się ostatnio wolne wybory.

POREWOLUCYJNY CZAS ZAMĘTU

Jedno i drugie to pozytywne sygnały. Także dlatego, że od ostatecznego upadku Kaddafiego – pułkownik-dyktator zginął w październiku ubiegłego roku, tuż po tym, jak powstańcy opanowali cały kraj – Libia pogrążała się w powojennym chaosie. Nazbyt liczne ugrupowania powstańczych milicji kłóciły się o panowanie nad poszczególnymi regionami kraju...

9065

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]