Reklama

Wybory ubogich

Wybory ubogich

w cyklu STRONA ŚWIATA
29.12.2020
Czyta się kilka minut
W poświąteczną niedzielę dwa najbiedniejsze kraje świata – Niger i Republika Środkowoafrykańska, wybrały sobie przywódców.
Głosowanie w lokalu wyborczym w Niamey, Niger, 27 grudnia 2020 r./ FOT. ISSOUF SANOGO/AFP/East News
N

Na sporządzanych co roku w ONZ listach krajów zamożnych i ubogich, najlepszych do życia i takich, gdzie żyje się najciężej, dziesięć ostatnich miejsc, wskazujących najbiedniejszych i najbardziej zacofanych, zajmują kraje z Afryki. W tym roku na samym końcu listy znów znalazł się Niger, a przedostatnie miejsce zajęła Republika Środkowoafrykańska. 

Oba państwa zajmują ogromne terytoria – Republika Środkowoafrykańska jest dwukrotnie większa od Polski, a Niger aż czterokrotnie –  na których poszukiwacze mineralnych skarbów z Europy już dawno odkryli bogate złoża uranu, węgla kamiennego, złota, diamentów, a także cenne gatunki drzew. Trudny klimat, historia (oba kraje były koloniami francuskimi i otrzymały niepodległość w 1960 r.) i sąsiedztwo, a także wojny i fatalni przywódcy sprawiły jednak, że zarówno w prawie 25-milionowym Nigrze, jak i w 5-milionowej Republice...

12608

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]