Reklama

Wybór Barabasza

Wybór Barabasza

12.04.2011
Czyta się kilka minut
Krzyż nas gorszy. Nie ten wiszący na ścianie. Ten prawdziwy krzyż mojego życia, który nie może być nawet obiektem mojej akceptacji, a co dopiero uwielbienia.
P

Palma symbolizuje słońce, światło, naturę boską, aniołów, proroctwo, nadzieję, sprawiedliwość, zasługi, królewskość, pierwszeństwo, zwy­cięstwo, triumf.

Określenia te na ogół mają wydźwięk pozytywny, budzą w nas dobre skojarzenia z rzeczami pożądanymi. W tradycji chrześcijańskiej palma jest symbolem męczeństwa. Męczeństwo, cierpienie nie jest tu pojmowane jako cierpiętnictwo czy z największym trudem znoszone prześladowanie. Ciekawe, że Jezusa Chrystusa określa się często słowami wymienionymi w pierwszym zdaniu. Święty Paweł używa ich bardzo często. A zatem Jego męka i śmierć nie mają się nam kojarzyć z przykrością, ze smutkiem, bo oznaczałyby Mesjasza, który źle skończył, poniósł porażkę; wprawdzie chciał dobrze, ale Mu się nie udało, czego dowodem jest zło i niesprawiedliwość panoszące się na ziemi.

Palma stanowi zarazem znak naszej...

10922

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]