Reklama

Wszystkiemu winne jest „i”

Wszystkiemu winne jest „i”

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Co ważnego znajdzie dzisiejszy czytelnik w legendarnej książce Stanisława Barańczaka? Co ważnego znalazłem w niej ja?
E

Etykę i poetykę" Barańczaka czytałem u progu studiów z szacunkiem należnym kanonicznym dziełom literatury polskiej, bardziej przyswajając zawarte w niej tezy, niż z nimi dyskutując. Była to więc zła lektura, nieczuła na niespokojny puls tej książki, opanowywany, maskowany zdyscyplinowanym zdaniem i kategorycznym sądem, ale też z wyrażanym wprost przez autora postulatem krytycznego, to jest twórczego odbioru.

W obronie indywidualizmu

Bezpośrednim powodem ponownego sięgnięcia po szkice Barańczaka było wznowienie ich przez Znak w 30. rocznicę pierwszego, paryskiego wydania. Przypomnijmy kluczowe tezy zbioru: etyka i poetyka są ściśle ze sobą związane, i - jak sugeruje tytuł, a sugestia ta znajdzie potwierdzenie w kolejnych tekstach - etyka jest fundamentem poetyki, co oznacza, że język poetycki wyrasta z określonego stosunku do...

10955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]