Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Wstęp

Wstęp

11.10.2015
Czyta się kilka minut
Z wielką przyjemnością oddajemy w Państwa ręce specjalny dodatek poświęcony Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej „Angelus”.
Okładka dodatku: Angelus
W

W tegorocznej edycji do pierwszego etapu zakwalifikowało się aż 66 książek, z których siedem przeszło do ścisłego finału – ich recenzje prezentujemy na łamach naszego dodatku. Zachęcamy także do lektury dwóch wywiadów – pierwszego z Ziemowitem Szczerkiem i Serhijem Żadanem, których powieści walczą w tym roku o tytuł najlepszej książki w Europie Środkowej wydanej po polsku, drugiego z Pavolem Rankovem, zeszłorocznym laureatem „Angelusa”.
Ta edycja konkursu jest szczególna – nie tylko dlatego, że statuetkaautorstwa Ewy Rossano zostanie przyznana już po raz dziesiąty. Szczególny jest przede wszystkim moment jej przyznania. W historii Nagrody sytuacja polityczna i społeczna w tej części Europy chyba nigdy nie była tak napięta: z jednej strony trwająca od wielu miesięcy wojna na Ukrainie, z drugiej kryzys migracyjny. Czy Europa wytrzyma tę próbę? Odpowiedzi, jak zawsze, warto szukać w literaturze. Nominowani autorzy, zarówno w swoich powieściach, jak i w wywiadach, mówią wyraźnie: musimy na nowo wymyślić naszą środkowoeuropejską wspólnotę. Czy się uda? Czas pokaże.W międzyczasie – zachęcamydo lektury! ©

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]