Reklama

Wstęp

Wstęp

19.05.2014
Czyta się kilka minut
Szósta edycja Festiwalu Conrada nosi tytuł „Wspólne światy”.
T

Tym razem w gronie wybitnych gości z całego globu – pisarzy, filozofów, reżyserów, artystów wizualnych – będziemy dyskutować o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością (prywatną i publiczną, egzystencjalną oraz polityczną). Nasze rozważania będą krążyć wokół językowych oraz literackich narzędzi, które umożliwiają ludziom przekraczanie mentalnych, kulturowych i estetycznych granic, a także spotkanie z przedstawicielami innych kultur, innych światów społecznych oraz geograficznych. By powstały miejsca styku, by wspólnotowa relacja została zawiązana, potrzebna jest wytrwała praca interpretacji i translacji. Tłumacząc słowa innych na własny język, uczestnicząc w procesie wzajemnego przekładu, tworzymy podwaliny społeczności, w której różnice nie znikają, ale też nie przeszkadzają w komunikacji. Globalizacja – pisze w festiwalowym manifeście Michał Paweł Markowski – zneutralizowała obcość, ale nie zniszczyła odmienności. „Tym właśnie jest literatura: opowieścią o innym, który przestaje być obcy”.
W pierwszym tegorocznym Magazynie Conradowskim prezentujemy wybranych gości naszego kolejnego Festiwalu. Paula Austera, amerykańskiego poetę, prozaika i eseistę, który w swych utworach podejmuje temat egzystencjalnej i społecznej izolacji. Siri Hustvedt, amerykańską autorkę opisującą sytuację norweskich emigrantów żyjących w USA. Olgę Tokarczuk, której najnowsza, zapowiadana na jesień powieść opowiada o XVIII-wiecznej Polsce: wieloetnicznej, wielokulturowej oraz wielojęzycznej. I wreszcie Jacques’a Rancière’a, wybitnego francuskiego filozofa politycznego, który od lat, w licznych ksiażkach i artykułach, zajmuje się analizą społecznych mechanizmów, odpowiedzialnych za podziały między jednostkami i grupami.
Już teraz zapraszamy Państwa do Krakowa na jesienne – wspólne! – święto literatury.
Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy Festiwalu Conrada

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Urodzony w 1978 roku. Filozof literatury, eseista, redaktor, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]