Wspólny front

Kardynał Dziwisz zaprosi patriarchę Cyryla na Światowy Dzień Młodzieży do Krakowa (2016). To nie jedyny efekt wizyty delegacji rosyjskiej Cerkwi w Polsce.

02.12.2013

Czyta się kilka minut

 „Byłoby to wydarzenie, ponieważ do Krakowa przyjedzie cały świat. Jeśli przyjechałby patriarcha, byłby przyjęty z wielkim entuzjazmem ze strony młodzieży” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz po spotkaniu z metropolitą Hilarionem, szefem Wydziału Spraw Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. Rosyjski gość podkreślił, że patriarcha lubi Polskę i odwiedzał ją już wielokrotnie. Ale do ewentualnego spotkania Cyryla z papieżem Franciszkiem może dojść nawet wcześniej niż w 2016 r. – W tej chwili nie rozmawiamy na temat miejsca i czasu tego spotkania, ale o jego treści – mówił w Krakowie Hilarion.

 Metropolita wołokołamski, główny architekt zbliżenia Cerkwi z Kościołem katolickim, stał na czele delegacji z Rosji, która od 28 do 30 listopada uczestniczyła w Warszawie w katolicko-prawosławnej konferencji „Przyszłość chrześcijaństwa w Europie. Rola Kościołów i narodów Polski i Europy”. Spotkanie – zorganizowane półtora roku po przełomowej wizycie patriarchy Cyryla w Warszawie (razem z abp. Józefem Michalikiem podpisał on wtedy „Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji”) – zgromadziło hierarchów, polityków i przedstawicieli środowisk naukowych z obu krajów. Dyskutowano m.in. o perspektywach pojednania oraz roli katolicyzmu i prawosławia w kształtowaniu przyszłości chrześcijaństwa w Europie.

Współprzewodniczący powołanej w 2008 r. Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych prof. Adam Rotfeld przypomniał o dotychczasowych efektach dialogu historyków z obu krajów, m.in. tomie „Białe plamy – Czarne plamy”. Polscy i rosyjscy eksperci zaprezentowali w nim zbliżone poglądy na temat wspólnej przeszłości, np. zbrodni katyńskiej, paktu Ribbentrop–Mołotow czy inwazji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 r.

– Prawda nie jest i nie może być przedmiotem rokowań – mówił prof. Rotfeld, dodając, że nie tylko nigdy nie utrudnia ona porozumienia, lecz przeciwnie: oczyszcza je z fałszów, zakłamania i szkodliwych stereotypów: – Bez powiedzenia pełnej prawdy, bez niedomówień i matactwa, proces pojednania nie może być trwały i skuteczny.– Przebaczenie jest sztuką trudną – przyznał prof. Jarosław Skworcow z Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. – To trudniejsze niż być prokuratorem, sędzią czy katem. Łatwiej wierzyć, że jest się głosem sprawiedliwości historycznej, niż zrobić gest miłosierdzia.

 W przesłaniu skierowanym do uczestników konferencji patriarcha moskiewski Cyryl zwrócił uwagę, że „musimy uczynić wszystko, co w naszych siłach, by życie i kultura narodów Polski i Rosji nie utraciły podstaw duchowych, a bez wzajemnego zaufania nie może być ani pojednania, ani dobrego rozwoju obustronnych relacji”. Jak będzie wyglądać w przyszłości współpraca polskich katolików z rosyjskimi prawosławnymi? Metropolita Hilarion przekonywał, że może ona dotyczyć m.in. stworzenia wspólnego frontu obrony chrześcijan na świecie („Są oni najbardziej prześladowaną wspólnotą na planecie” – mówił hierarcha). Jego zdaniem do takiej pracy trzeba angażować m.in. organizacje społeczne oraz biznesmenów.  


Na podst. KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Marcin Żyła jest dziennikarzem, od stycznia 2016 do października 2023 r. był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Od początku europejskiego kryzysu migracyjnego w 2014 r. zajmuje się głównie tematyką związaną z uchodźcami i migrantami. W „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 49/2013