Reklama

Ładowanie...

Czas grekokatolików

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Podróż abp. Szewczuka do Polski przywodzi na myśl ubiegłoroczną wizytę patriarchy Cyryla. I wtedy, i dziś mówiono o pojednaniu między narodami, a goście mieli w planach spotkania z władzami świeckimi.
Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Czortkowie na Ukrainie, wrzesień 2011 r. Fot. Ukraiński Kościół Greckokatolicki
Z

Złote kopuły katedry pw. Zmartwychwstania Chrystusa połyskują w czerwcowym słońcu. Widać stąd przeciwległy brzeg Dniepru, który na wysokości świątyni dwoma szerokimi nurtami opływa piaszczystą wyspę, ulubione miejsce letniego relaksu kijowian.
Za dwa miesiące konsekracją budowanej od 9 lat świątyni ukraińscy grekokatolicy zakończą przeprowadzkę – ze Lwowa do Kijowa – władz swojego Kościoła. Obok katedry stoi już nowa siedziba administracji. Na razie jednak zwierzchnik grekokatolików przyjmuje gości w domu w Kniażyczach, kilkanaście kilometrów od stolicy.
Abp Światosław Szewczuk, metropolita kijowsko-halicki, którego wizyta w Polsce rozpoczyna się w dniu ukazania się tego numeru „Tygodnika”, mimo młodego wieku (43 lata) zdążył poznać realia prześladowań. Urodził się w Stryju na zachodniej Ukrainie. W ZSRR Kościół greckokatolicki był zdelegalizowany, przyszły hierarcha...

7699

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]