Reklama

Czas grekokatolików

Czas grekokatolików

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Podróż abp. Szewczuka do Polski przywodzi na myśl ubiegłoroczną wizytę patriarchy Cyryla. I wtedy, i dziś mówiono o pojednaniu między narodami, a goście mieli w planach spotkania z władzami świeckimi.
Biskupi Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Czortkowie na Ukrainie, wrzesień 2011 r. Fot. Ukraiński Kościół Greckokatolicki
Z

Złote kopuły katedry pw. Zmartwychwstania Chrystusa połyskują w czerwcowym słońcu. Widać stąd przeciwległy brzeg Dniepru, który na wysokości świątyni dwoma szerokimi nurtami opływa piaszczystą wyspę, ulubione miejsce letniego relaksu kijowian.
Za dwa miesiące konsekracją budowanej od 9 lat świątyni ukraińscy grekokatolicy zakończą przeprowadzkę – ze Lwowa do Kijowa – władz swojego Kościoła. Obok katedry stoi już nowa siedziba administracji. Na razie jednak zwierzchnik grekokatolików przyjmuje gości w domu w Kniażyczach, kilkanaście kilometrów od stolicy.
Abp Światosław Szewczuk, metropolita kijowsko-halicki, którego wizyta w Polsce rozpoczyna się w dniu ukazania się tego numeru „Tygodnika”, mimo młodego wieku (43 lata) zdążył poznać realia prześladowań. Urodził się w Stryju na zachodniej Ukrainie. W ZSRR Kościół greckokatolicki był zdelegalizowany, przyszły hierarcha...

7699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]