Wspólna pamięć - nie o wszystkich
Wspólna pamięć - nie o wszystkich
W połowie lipca w najważniejszych polskich dziennikach pojawił się apel intelektualistów i polityków środkowoeuropejskich, “Wspólna pamięć jako krok w przyszłość", na rzecz utworzenia Europejskiego Centrum przeciw Wypędzeniom, Przymusowym Przesiedleniom i Deportacjom. Jego autorzy podpisali się pod oczywistym z etycznego punktu widzenia postulatem, aby nie patrzeć na historię tylko z perspektywy wydarzeń militarnych i politycznych, ale także ofiar cywilnych, których cierpienie jest cierpieniem ludzkim. W każdym wypadku takim samym, a nie polskim, niemieckim, żydowskim, bośniackim czy albańskim.
Narodowa identyfikacja wypędzonych schodzi w Apelu na dalszy plan wobec uniwersalnego zła, jakie towarzyszyło wypędzeniom. Sygnatariusze piszą: “Z naszego obecnego punktu widzenia wypędzenia, przymusowe przesiedlenia i deportacje są aktami bezprawia, które należy...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]