Reklama

Wróg czy przyjaciel?

Wróg czy przyjaciel?

08.07.2013
Czyta się kilka minut
Jeśli chce się osiągnąć życie wieczne w niebie, „na tym świecie” trzeba raczej siebie nienawidzić, wyzbyć, ofiarować. W pewnym sensie – wyniszczyć.
K

Kochać siebie to tyle samo, co być egoistą – to osiąść na laurach. A przede wszystkim – stawiać siebie na pierwszym, a wszystkich innych, łącznie z Bogiem, na dalszym miejscu. Tymczasem Jezus mówi, że jeśli chodzi o naszego bliźniego, to owszem, mamy go kochać, ale tak jak kochamy samego siebie. Wynikałoby z tego, że kto nie potrafi kochać siebie, nie potrafi też kochać drugiego człowieka. Kłopot jednak polega na tym, jak to kochanie ma wyglądać. Czasami ta nasza miłość jest niczym innym jak tylko krzywdą, bólem, cierpieniem. Jak więc tę naszą miłość sprawdzić? Miłość to czy już nienawiść?
„Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego”, mówi Jezus.
Kochać całym sobą, duszą i ciałem, sercem i rozumem – kto tak potrafi? Pewnie nikt, bo nikt nie potrafi tak się zespolić,...

3107

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]