Reklama

Wołga, Wołga

28.09.2010
Czyta się kilka minut
Zastanawia mnie, czy Kościół w Polsce rzeczywiście stał się bardziej nie do wytrzymania, niż był dawniej.
U

Usłyszałem, że "pazerność Kościoła właśnie doszła do szczytu", tyle że powiedziano to w związku z aresztowaniem kogoś, kto jako żywo nie reprezentował Kościoła, a jedynie był zatrudniany przez kościelne podmioty - choć sekretarz episkopatu wielokrotnie ostrzegał przed korzystaniem z jego usług. Hierarchowie zgodnie twierdzą, że jeżeli nadużycia zostaną udowodnione, należy wyciągnąć konsekwencje. To się wiąże z Komisją Majątkową, której prace miały trwać krótko, a trwają tak długo, że strona kościelna występowała już o ich zakończenie, gotowa dochodzić praw na zwyczajnej drodze sądowej.

Jeśli chodzi o odzyskiwanie majątku (Kościoła katolickiego, ale też innych Kościołów i wspólnot religijnych), nie pamięta się, jak odbywało się ich odbieranie. Nie pamięta się np. o obozach pracy dla wywłaszczonych z klasztorów zakonnic i zakonników - sam to zresztą przeżyłem....

4296

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]