Reklama

Wołanie Ziemi, krzyk ubogich

Wołanie Ziemi, krzyk ubogich

26.03.2017
Czyta się kilka minut
Wyczulenie wyobraźni i obudzenie solidarności, zwłaszcza w Wielkim Poście, potrzebne jest głównie w Europie, gdzie kryzys ekologiczny jest mniej widoczny niż na innych kontynentach.
Liderzy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Ochrony Klimatu oraz Ruchu Ekologicznego św. Franciszka podczas otwarcia wioski ekologicznej „Laudato si”. ŚDM, Kraków, 26 lipca 2016 r. Fot. Ruch Ekologiczny św. Franiszka z Asyżu
P

Podczas pielgrzymki Franciszka na Filipiny zrozumieli, że nadszedł właściwy moment. Że są gotowi, by tworzoną po przyjacielsku sieć kontaktów zamienić w oficjalną organizację – i zaprosić do niej wszystkich katolików, dla których ważna jest troska o środowisko. Był styczeń 2015 r. i już od kilku miesięcy wieść niosła, że w Watykanie powstaje dokument o szacunku do stworzenia (nazywany potem zbyt skrótowo ekologicznym). Wypowiedzi papieża zdradzały jego wrażliwość na degradację środowiska, której ofiarą padają przede wszystkim najubożsi. Od początku zwracał on uwagę, że nawrócenie chrześcijańskie powinno również owocować troską o „nasz wspólny dom”.

Dziś Global Catholic Climate Movement (Światowy Ruch Katolików na rzecz Ochrony Klimatu) zrzesza 320 organizacji z całego świata. Są wśród nich stowarzyszenia założone przez świeckich, zakony żeńskie i męskie, oddziały Caritas z...

9351

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]