Reklama

Wojna nędzarzy

Wojna nędzarzy

18.02.2008
Czyta się kilka minut
Nawet jeśli w Kenii nie wybuchnie otwarta wojna domowa, kraj ten - do niedawna uważany za oazę stabilności - zmienił się radykalnie. Bezpośrednią przyczyną konfliktu stały się wątpliwe wyniki wyborów, ale jego korzenie sięgają znacznie głębiej.
K

Kiedy wiatr zawieje z niewłaściwej strony, Dandora pogrąża się w smrodzie z wysypiska śmieci, jednego z największych w Afryce. Smród wciska się do chat ulepionych z gliny i słomy, pokrytych dachami z falistej blachy.

Pod jednym z tych dachów, ciągnących się po horyzont, mieszka Daniele Moschetti. Ksiądz, który kiedyś żył we Włoszech. Ale to było ponad 15 lat temu, dziś jego swahili jest lepszy niż włoski. Kenijczycy z Dandora, najgorszego slumsu w Nairobi, od dawna uważają mężczyznę z długą białą brodą za jednego z nich. - Razem walczymy przeciw biedzie i niesprawiedliwości - mówią. Także teraz, po wyborach prezydenckich i parlamentarnych. Odbyły się one pod koniec grudnia i od tego czasu nic nie jest takie jak dawniej: Kenia, uważana za oazę stabilności w jakże niestabilnym regionie Czarnej Afryki, w ciągu zaledwie paru dni stała się areną kolejnego...

9696

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]