Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Cykl: Właśnie Polska
Artykuły na ten temat
WIDEO: Andrzej Brzeziecki podsumowuje cykl o polskiej pomocy dla krajów Wschodu
EB
Redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej" i publicysta "Tygodnika Powszechnego" opowiada m.in. o tym, czym jest polska pomoc rozwojowa i jak powinniśmy ją…
WIDEO: Ziemowit Szczerek o Ukrainie
EB
Ziemowit Szczerek, pisarz, publicysta, autor książki o Ukrainie pt. "Tatuaż z tryzubem", opowiada o nowym państwie Ukraińskim.
WIDEO: Ukraińskie dyktando
EB
Czym jest język Ukraiński dla Ukraińców mieszkających w Polsce? O tym w kolejnym odcinku cyklu "Właśnie Polska"
Tadżyjki z Klubu Kobiet czytają "Tygodnik"!
EB
W dodatku "Europa 28+" zamieściliśmy prośbę o wsparcie działających w Tadżykistanie Klubów Kobiet. Martyna Kwiatkowska, koordynatorka akcji z Fundacji Edukacja…
WIDEO: Debata "Od piasków Sudanu do stepów Tadżykistanu"
EB
Co działo się podczas debaty zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie we współpracy z „Tygodnikiem”?
Do Londynu, do Londynu
Peter Pomerantsev
,
Małgorzata Nocuń
Peter Pomerantsev, brytyjski pisarz: Dla Rosjan Londyn to miasto marzeń – znajdzie się tu miejsce dla ludzi z kryminalną przeszłością, dysydentów,…
Fundacja Edukacja dla Demokracji
TP
Fundacja działa na rzecz poprawy sytuacji kobiet mieszkających w jednych z najbiedniejszych wsi Tadżykistanu. Przeważająca większość nie ma stałego…
Od piasków Sudanu do stepów Tadżykistanu
Ewelina Burda
W 2014 r. Polska przeznaczyła ponad 1,4 mld zł na pomoc rozwojową. Jak są wydatkowane te środki? Jakie efekty przynoszą realizowane przez nasz kraj programy? O…
Majdan w trakcie sesji
Zbigniew Rokita
Już przeszło co drugi zagraniczny student w Polsce to Ukrainiec. Jest ich tu kilka razy więcej niż uchodźców, których przyjazdu tak się obawiamy.
Solidarna szkoła
Anna Dobrowolska
Żyjemy w świecie ukształtowanym przez rewolucję Solidarności i przemiany, które ona zapoczątkowała. Historia tego ruchu nie może być jedynie tematem…
Pół szklanki wciąż pełne
Krzysztof Filcek
,
Andrzej Brzeziecki
Krzysztof Filcek, członek zarządu Grupy Zagranica: Nawet optymista bywa zmęczony Wschodem. Zmiany następują zbyt wolno. To się kłóci z doświadczeniem Zachodu,…
Zachód wyobrażony
Andrzej Brzeziecki
Dziś nie ma szans na rozszerzenie Unii Europejskiej na Wschód. Nie oznacza to, że nie należy nad tym pracować – by być gotowym, gdy powieją lepsze wiatry.
Nieznośna europejskość
Ziemowit Szczerek
Kilka lat temu, gdy w Donbasie rządziła jeszcze Ukraina, pewien wschodnioukraiński pisarz, Ołeksij Czupa, woził kolegów pociągami do Lwowa. Ot tak, po prostu,…
Europa 28 +
Małgorzata Nocuń
Ciężko dziś myśleć o wstąpieniu Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi do Unii Europejskiej. Ale naszą rolą jest pomaganie tym krajom w zbliżaniu się do Europy –…
WIDEO: Wizyty Study Tours to Poland cz. 2
EB
W drugiej część odcinka o Study Tours to Poland samorządowy z Ukrainy, którzy uczestniczyli w warsztatach w Urzędzie Miasta w Gliwicach, opowiadają, co im dają…
WIDEO: Wizyty Study Tours to Poland
EB
Kolejny odcinek z cyklu opowiada o wizytach Study Tours to Poland i pokazuje wizytę przedstawicieli władzy lokalnej z Ukrainy w Polsce.
WIDEO: Dzień Niepodległości Ukrainy w Warszawie
EB
Oprócz relacji z obchodów święta w wideo także Henryk Wujec i Anna Kertyczak o polskiej pomocy Ukrainie.
WIDEO: Klub Ukraińskich Kobiet
EB
W nowym wideo z cyklu "Właśnie Polska" pokazujemy, na czym polega działalność Klubu Ukraińskich Kobiet z Warszawy.
Historia pewnego mężczyzny
Zbigniew Rokita
Pomoc rozwojowa jest inna od humanitarnej – nie tak spektakularna. Najczęściej składają się na nią projekty poruszające tematykę, która nigdy nie trafi na…
Wiemy, bo to przeszliśmy
Paweł Prokop
,
Małgorzata Nocuń
Paweł Prokop, prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich: Mądra współpraca polega na tym, by powiedzieć uczestnikom projektów: „nie skopiujecie naszego modelu u…
Substytut Unii
Cristina Gurez
Cristina Gurez z Mołdawii: Od kilku lat pracuję jako dziennikarka w mołdawskim serwisie informacyjnym. Dzięki programowi finansowanemu przez polski MSZ…
Opowiedzieć swoją historię
Anżelika Babicz
Anżelika Babicz z Ukrainy: Zachodni dziennikarze przywykli do częstych wyjazdów na konferencje, szkolenia. Dla nas – dziennikarzy ze wschodniej Ukrainy –…
Wojna i życie
Anna Woźniak
W kwietniu pojechałam na Ukrainę – do Artiomowska i Siewierodoniecka (obwód doniecki i łuhański, strefa „operacji antyterrorystycznej”). Nie, nie chciałam…
Mówmy z wami jednym głosem
Ruben Mehrabjan
Ruben Mehrabjan z Armenii: Armenia żyje w częściowej izolacji – zamknięte granice z Azerbejdżanem i Turcją, tląca się wojna o Górski Karabach. Dlatego tak…
Podróże kształcą, zwłaszcza studyjne...
Mirosław Skórka
,
Andrzej Brzeziecki
Mirosław Skórka, dyrektor programu Study Tours to Poland: Nie poddaję się determinizmowi i wiem, że jest sens pracy z ludźmi z krajów byłego Związku…
To ma sens
Julia Słucka
Julia Słucka z Białorusi: Część naszej kultury i historii jest wspólna. Wciąż istnieją silne więzi gospodarcze. Jeśli białoruskie państwo zmieni się w czarną…
Nam się udało
TP
Polskie projekty zmieniają kraje Partnerstwa Wschodniego. Ale na wschód od Polski jest więcej narodów, które czekają na naszą pomoc.
Wstęp
Małgorzata Nocuń
Miarą sukcesu Polski mogą być pozytywne emocje, które nasz kraj wzbudza u naszych wschodnich sąsiadów. Oni nie rozumieją polskich narzekań i utyskiwań.
Wyjaśnienie
Andrzej Brzeziecki
WIDEO: Jak na Wschodzie pomaga Helsińska Fundacja Praw Człowieka?
EB
Ilu więźniów politycznych jest aktualnie w Azerbejdżanie? Na czym polegają tortury w XXI wieku? Jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka pomaga torturowanym i…
WIDEO: Jak pomagamy w Tadżykistanie?
EB
Jak wygląda tadżycka reklama ogórków? Po co Tadżyjkom kluby kobiet? W jaki sposób warsztaty prowadzone przez Polki zmieniają ich życie?
WIDEO SONDA: Co krakowianie sądzą o pomaganiu na Wschodzie?
EB
Czy powinniśmy pomagać na Wschodzie? Zobacz, co o tym mówią mieszkańcy Krakowa.
Pomoc. Podaję dalej
GN
Pierwszy dodatek specjalny do „Tygodnika Powszechnego” z cyklu „Właśnie Polska”
WIDEO: Zapowiedź cyklu "Właśnie Polska"
EB
Oto pierwsze video z cyklu „Właśnie Polska”.
Polak pomaga
Andrzej Brzeziecki
„Pomoc rozwojowa” to sformułowanie, które brzmi bardzo niepozornie i mało pociągająco. Tymczasem mogą się za nim kryć wielkie wyzwania.
To działa
Natalia Kertyczak
Kiedyś zapytano mnie: „Jakim krajem się zajmujesz? Ukrainą? A, to tak jak wszyscy”. A ja wciąż mam wrażenie, że wcale nie tak jak wszyscy.
Chcę zaprosić cię do tańca
Tomasz Horbowski
Vadim od kilkunastu lat porusza się na wózku. Ma żonę, wspólnie wychowują 13-letniego syna. Do niedawna Vadim pracował, ale jak tłumaczy: „syn wymaga teraz…
Dziś Polska, jutro Kirgistan
Wojciech Górecki
,
Małgorzata Nocuń
Wojciech Górecki, członek Zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej: Organizacje, które tuż po stanie wojennym wysyłały Polsce pieniądze i wspierały…
Szlakiem Zachód–Wschód
Zbigniew Rokita
Helsińska Fundacja Praw Człowieka ma swoją siedzibę przy ulicy Zgody w Warszawie. Adres to symboliczny, a działalność konkretna.
Bóg objawia się w detalu
Grzegorz Nurek
Polskie projekty pomocowe to spektakularne inwestycje i praca u podstaw – jak rewitalizacja podwórek we Lwowie. Powstają niewielkie ogródki, pojawiają się…
Bogaci i biedni
Małgorzata Nocuń
Po powrocie z Europy Wschodniej czy Azji Centralnej towarzyszy mi poczucie smutku. Wracam do Polski – zamożnego świata. W pamięci zostają obrazy ze świata, w…