Reklama

Właśnie Polska

Właśnie Polska

Przez pięć miesięcy na łamach „Tygodnika Powszechnego”, stronie internetowej i w kanałach mediów społecznościowych w sposób szczególny zajmowaliśmy się tematem polskiej pomocy w Europie Wschodniej i Azji Centralnej. Temat ten od zawsze jest nam bliski: publikowaliśmy w „Tygodniku” artykuły koncentrujące się na problematyce naszych wschodnich sąsiadów, korespondencje z Ukrainy, Białorusi, reportaże z Donbasu, apel o pomoc dla szpitala psychiatrycznego w ukraińskim Swatowie.

W ramach cyklu „Właśnie Polska” opublikowaliśmy trzy dodatki: „Pomoc. Podaję dalej”, „Nam się udało!” oraz „Europa 28+”, a w nich kilkadziesiąt artykułów, w których zastanawialiśmy się, jak powinniśmy pomagać naszym sąsiadom – finansowo czy jedynie duchowo? Opisywaliśmy projekty, które (przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych) Polska realizuje w Europie Wschodniej. Tłumaczyliśmy, czym tak naprawdę jest pomoc rozwojowa. Na naszych łamach wielokrotnie padało pytanie, czy teraz powinniśmy odwdzięczyć się za pomoc, której nam udzielono w okresie transformacji. Wyjaśnialiśmy także, dlaczego nie powinniśmy lekceważyć europejskich ambicji krajów Europy Wschodniej i jakie korzyści może z tego zbliżenia czerpać Polska.

W specjalnym serwisie internetowym cyklu „Właśnie Polska” zamieściliśmy kilkanaście filmów, które obrazowały temat polskiej pomocy na Wschodzie i to, jak współpracujemy z obcokrajowcami w Polsce. Pokazywaliśmy, jakie zajęcia organizuje Klub Ukraińskich Kobiet, gdzie na Wschodzie pomaga Helsińska Fundacja Praw Człowieka i czym są Study Tours to Poland. Byliśmy także na obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie. Staraliśmy się przybliżyć rzeczywistość w krajach tak odległych od Polski jak Tadżykistan – przyglądaliśmy się temu, czym zajmują się tam Kluby Kobiet i jak wygląda tadżycka reklama ogórków. W naszych materiałach filmowych wystąpili najlepsi polscy specjaliści zajmujący się problematyką międzynarodową.

Naszym czytelnikom wielokrotnie zadawaliśmy pytanie, czy my, jako Polacy, powinniśmy pomagać na Wschodzie. Dziękujemy Państwu za wszystkie głosy w debacie. Pokazaliście nam, że choć temat jest trudny i wielowątkowy, to warto podjąć trud jego opisywania. I choć cykl „Właśnie Polska” dobiega końca, to wszystkie materiały o polskiej pomocy dla krajów Europy Wschodniej i Azji Centralnej będą nadal dostępne w naszym specjalnym serwisie.

Gorąco zachęcamy do czytania! 

25.11.2015
Redaktor naczelny "Nowej Europy Wschodniej" i publicysta "Tygodnika Powszechnego" opowiada m.in. o tym, czym jest polska pomoc rozwojowa i jak powinniśmy ją udoskonalać.
22.11.2015
„Właśnie Polska” – cykl o polskiej pomocy dla krajów Wschodu – dobiega końca!
Screen z wideo z cyklu "Właśnie Polska"
19.11.2015
Ziemowit Szczerek, pisarz, publicysta, autor książki o Ukrainie pt. "Tatuaż z tryzubem", opowiada o nowym państwie Ukraińskim.
12.11.2015
Czym jest język Ukraiński dla Ukraińców mieszkających w Polsce? O tym w kolejnym odcinku cyklu "Właśnie Polska"
Spotkanie Klubu Kobiet Sajora we wsi Kirow, Tadźykistan / Fot. Martyna Kwiatkowska
10.11.2015
W dodatku "Europa 28+" zamieściliśmy prośbę o wsparcie działających w Tadżykistanie Klubów Kobiet. Martyna Kwiatkowska, koordynatorka akcji z Fundacji Edukacja dla Demokracji zawiozła "TP"...
08.11.2015
Za nami trzy dodatki: „Pomoc. Podaję dalej”, „Nam się udało!” oraz „Europa 28+”, a w nich kilkadziesiąt artykułów, w których staraliśmy się odpowiedzieć na pytania:
03.11.2015
Co działo się podczas debaty zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie we współpracy z „Tygodnikiem”?
25.10.2015
Peter Pomerantsev, brytyjski pisarz: Dla Rosjan Londyn to miasto marzeń – znajdzie się tu miejsce dla ludzi z kryminalną przeszłością, dysydentów, intelektualistów oraz polityków.
25.10.2015
Fundacja działa na rzecz poprawy sytuacji kobiet mieszkających w jednych z najbiedniejszych wsi Tadżykistanu. Przeważająca większość nie ma stałego zatrudnienia. Duża część samotnie...
25.10.2015
W 2014 r. Polska przeznaczyła ponad 1,4 mld zł na pomoc rozwojową. Jak są wydatkowane te środki? Jakie efekty przynoszą realizowane przez nasz kraj programy? O tym rozmawialiśmy podczas...

Strony