Reklama

Właśnie tak

Właśnie tak

08.10.2012
Czyta się kilka minut
27 lutego 2001 r., tuż po wręczeniu nagrody im. Kazimierza Wyki, laureatka profesor Maria Janion, w towarzystwie kilkorga jurorów, udała się na obiad do jednej z krakowskich restauracji.
1

1

Nie zapamiętałem miejsca ani jedzonych tamtego dnia potraw; w pamięci utkwiła mi tylko krótka wymiana zdań między profesor Janion a profesorem Henrykiem Markiewiczem. Była mowa o finansowaniu nauki przy pomocy grantów, czyli pieniędzy przydzielanych w drodze konkursu na realizację konkretnych projektów badawczych. Oboje wyznali, iż nigdy by w takim konkursie nie wzięli udziału.

2

Przypomniałem sobie wygłoszone przed laty słowa po przeczytaniu w „Gazecie Wyborczej” (z 2 października) rozmowy Adama Leszczyńskiego z profesorem Karolem Modzelewskim. Nosi ona tytuł „Nauka to nie biznes”, a jej zasadniczym tematem jest ocenianie dorobku naukowego na podstawie liczby uzyskanych grantów oraz miejsca w tak zwanym indeksie cytowań. Autor „Barbarzyńskiej Europy” nie kryje dystansu wobec wspomnianych metod oceniania. O pierwszej z nich...

3296

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]