Wiosenne szaleństwo

Bezduszna ta wiosna. Jak gdyby nigdy nic szaleje i za nic ma nasze zmartwienia. Przeciwnie: jeszcze je wyostrza.

20.04.2020

Czyta się kilka minut

Za oknami cud-pogoda, a ty, człowiecze, siedź w czterech ścianach zawsze za ciasnego mieszkania. Pozwólmy jednak wiośnie na robienie tego, co do niej należy. Ona jest szczytem i źródłem kosmicznej liturgii życia. Na swój sposób mówi o tym Jan Kochanowski:

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,
Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli
”.

Wtóruje mu Johannes Scheffler, czyli Angelus Silesius:

Wiosną się ożywia dotąd świat uśpiony‚
A więc słusznie mówisz: wiosną był stworzony
”.

W ocenie Boga był to świat bardzo dobry. Trudno dać wiarę tym zapewnieniom, kiedy co chwila słyszy się przeraźliwie wyjące ambulanse. Łatwiej już przyznać rację tym, którzy twierdzą, że ten świat jest potwornie zepsuty i dalej ulega degradacji, gdyż panią świata jest wszechobecna śmierć. Znamy jednak ludzi, którzy wątpią w tę jej potęgę. Wisława Szymborska pisze na przykład:

„Kto twierdzi, że [śmierć] jest wszechmocna,
sam jest żywym dowodem,
że wszechmocna nie jest.
Nie ma takiego życia, które by choć przez chwilę
nie było nieśmiertelne.
Śmierć
zawsze o tę chwilę przybywa spóźniona”.

Na wiele wieków przedtem Piotr Apostoł „donośnym głosem powiedział: »Judejczycy i wszyscy mieszkańcy Jeruzalem! (...) wy rękami przestępców ukrzyżowaliście [Jezusa] i zabiliście. Ale Bóg wskrzesił Go i uwolnił od więzów śmierci. Nie było bowiem możliwe, aby ona nad Nim panowała«”. To „nie było możliwe” warte jest zapamiętania. Paweł w liście do Koryntian dopowiada: „Jeśli się więc naucza, że Chrystus zmartwychwstał, jakże mogą mówić niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania? Jeśli bowiem nie ma zmartwychwstania, to i Chrystus nie zmartwychwstał”. Z tej wypowiedzi ważne jest „jeśli nie ma zmartwychwstania”. A więc nie jest możliwe, żeby nie było zmartwychwstania. Tę konieczność wiecznego istnienia Piotr i Paweł opierają na wierze w miłość Boga do Chrystusa, a zatem i do nas – też dzieci Boga. „Dzięki [Jezusowi] – mówi Paweł – wierzycie w Boga, który Go wskrzesił z martwych i obdarzył chwałą. Dlatego zawsze kierujcie waszą wiarę i nadzieję ku Bogu!”. Jeśli dzisiaj Chrystusowe zmartwychwstanie wydaje się jedynie czczym marzeniem, to dlatego, że brak nam ukierunkowania na Boga, wiary w Jego ojcostwo. ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 17-18/2020