Reklama

Wiosenne szaleństwo

Wiosenne szaleństwo

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Bezduszna ta wiosna. Jak gdyby nigdy nic szaleje i za nic ma nasze zmartwienia. Przeciwnie: jeszcze je wyostrza.
Z

Za oknami cud-pogoda, a ty, człowiecze, siedź w czterech ścianach zawsze za ciasnego mieszkania. Pozwólmy jednak wiośnie na robienie tego, co do niej należy. Ona jest szczytem i źródłem kosmicznej liturgii życia. Na swój sposób mówi o tym Jan Kochanowski:

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,
Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli
”.

Wtóruje mu Johannes Scheffler, czyli Angelus Silesius:

Wiosną się ożywia dotąd świat uśpiony‚
A więc słusznie mówisz: wiosną był stworzony
”.

W ocenie Boga był to świat bardzo dobry. Trudno dać wiarę tym zapewnieniom, kiedy co chwila słyszy się przeraźliwie wyjące ambulanse. Łatwiej już przyznać rację tym, którzy twierdzą, że ten świat jest potwornie zepsuty i dalej ulega degradacji, gdyż panią świata jest wszechobecna śmierć. Znamy jednak ludzi, którzy wątpią w tę jej potęgę....

2414

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]