Reklama

Ładowanie...

Wiosenne szaleństwo

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Bezduszna ta wiosna. Jak gdyby nigdy nic szaleje i za nic ma nasze zmartwienia. Przeciwnie: jeszcze je wyostrza.
Z

Za oknami cud-pogoda, a ty, człowiecze, siedź w czterech ścianach zawsze za ciasnego mieszkania. Pozwólmy jednak wiośnie na robienie tego, co do niej należy. Ona jest szczytem i źródłem kosmicznej liturgii życia. Na swój sposób mówi o tym Jan Kochanowski:

Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,
Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli
”.

Wtóruje mu Johannes Scheffler, czyli Angelus Silesius:

Wiosną się ożywia dotąd świat uśpiony‚
A więc słusznie mówisz: wiosną był stworzony
”.

W ocenie Boga był to świat bardzo dobry. Trudno dać wiarę tym zapewnieniom, kiedy co chwila słyszy się przeraźliwie wyjące ambulanse. Łatwiej już przyznać rację tym, którzy twierdzą, że ten świat jest potwornie zepsuty i dalej ulega degradacji, gdyż panią świata jest wszechobecna śmierć. Znamy jednak ludzi, którzy wątpią w tę jej potęgę....

2414

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]