Reklama

Wino, kobiety i węch

17.10.2004
Czyta się kilka minut
Ten Nobel satysfakcjonuje chyba wszystkich: genetyków i fizjologów, biologów komórki i etologów, psychologów i lekarzy, tradycjonalistów opowiadających się za wyróżnianiem Noblem nieprzeciętnych pomysłów badaczy i progresistów postulujących nagradzanie badań interdyscyplinarnych.
L

Linda Buck (zaledwie siódma kobieta wyróżniona tą nagrodą) i Richard Axel dostali Nobla za wyjaśnienie działania zmysłu węchu. Opisali oni rodzinę ponad tysiąca podobnych do siebie genów (które stanowią aż 3 proc. genów zawartych w naszym genomie), kodujących tzw. receptory węchowe. W wielkim skrócie wygląda to tak: w górnej części naszej jamy nosowej znajduje się nabłonek, w którym zgromadzone są wyspecjalizowane węchowe komórki nerwowe. Na ich powierzchni znajdują się odkryte przez Buck i Axela białka receptorowe. Każda taka komórka posiada tylko jeden, i to wyłącznie jeden (!), z tysiąca receptorów, choć w jej DNA znajduje się informacja genetyczna o produkcji 999 pozostałych. To właśnie ma kapitalne znaczenie dla rozpoznawania poszczególnych zapachów. Połączenie “wonnej" cząsteczki z receptorem uruchamia bowiem lawinę reakcji chemicznych kończących się wytworzeniem...

3715

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]