Reklama

Wiemy, czemu kopią

Wiemy, czemu kopią

10.12.2018
Czyta się kilka minut
W okresie płodowym dzieci wykonują spontaniczne ruchy wszystkimi kończynami (nie tylko nogami), wyraźnie odczuwane przez matki.
W

Wszyscy o tym wiedzą, ale mało kto się zastanawia, czemu te ruchy służą. Kimberley Whitehead, neurobiolożka z University College London, wraz ze współpracownikami postanowiła odpowiedzieć właśnie na to pytanie.

W eksperymencie opisanym na łamach „Scientific Reports” wzięło udział 19 noworodków – część z nich była wcześniakami, urodzonymi do 10 tygodni przed terminem. Aktywność ich mózgów zmierzono za pomocą nieinwazyjnej metody EEG podczas snu, gdy dzieci wykonywały spontaniczne ruchy. U wcześniaków badacze zarejestrowali charakterystyczne fale mózgowe, które zanikały około 40. tygodnia życia – czyli wtedy, gdy planowo kończy się ciąża. Również u dzieci z donoszonej ciąży nie obserwowano już takich samych fal mózgowych.

Wyniki te sugerują, że ruchy w okresie płodowym służą zmapowaniu ciała i otoczenia w rozwijających się mózgach. Dzięki nim noworodki (urodzone w terminie) dysponują już podstawowymi reprezentacjami neuronalnymi w korze ruchowej i czuciowej – najprostszą wiedzą o sobie i świecie. Podobne wnioski płyną z badań wykonanych wcześniej na zwierzętach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]