Reklama

Wielkie urodziny

Wielkie urodziny

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Oto pierwsza polska, od pamiętnego pokazu „Nazistów” w 2000 r., indywidualna wystawa artysty,...
.

...który zdobył międzynarodowy poklask i odniósł poważny sukces. Nad Wisłą raczej się czytało o Piotrze Uklańskim, niż oglądało jego prace. „Czterdzieści i cztery” to przewrotna retrospektywa jego twórczości.

Wielka, zmysłowa tkanina, pulsująca kolorami dyskotekowa podłoga, obrazy skonstruowane z fragmentów ceramiki, zdjęcia aktorów wcielających się w role niemieckich żołnierzy i sobowtórów znanych postaci w seksualnych ujęciach, a nawet rysunki małego chłopca. Widz chodzący po salach Zachęty może poczuć się zagubiony. Co łączy tak bardzo różne prace?

Z wielobarwnego zbioru układa się jednak dość spójny obraz. Wystawa pokazuje artystę, który wciąż testuje, zapuszcza się w obszary kultury zazwyczaj pomijane, zaniedbywane czy ignorowane. Sięga po tkaninę artystyczną, w której przed laty widziano symbol nowoczesnej sztuki, a którą dziś zesłano do muzealnych magazynów, i...

4404

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]