Reklama

Ładowanie...

Polska ponad wszystko

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Piotr Uklański: Artysta nie powinien udawać, że nie chce być sławny. Są tacy, którzy opowiadają publicznie, że władza czy sława ich nie interesują. Ale są też inne postawy.
Fot. Michał Szlaga dla „POLSKI WESTERN”
P

Piotr Kosiewski: Twoja wystawa w Zachęcie to rodzaj podsumowania dotychczasowej twórczości? Tytuł „Czterdzieści i cztery” jakby to podkreśla... Piotr Uklański: Nie jest tak, że obudziłem się pewnego dnia i pomyślałem: trzeba dokonać podsumowania. Wręcz przeciwnie nie chcę, a nawet uciekam od podsumowań. Jeżeli jednak data wystawy – a zostałem zaproszony do zrobienia wystawy przekrojowej – zbiegła się z moimi 44. urodzinami, to uznałem, że trzeba uwypuklić tę trochę absurdalną sytuację.
Narzuca się pytanie o wpływ biografii artysty na odczytywanie jego sztuki. Jak jest w Twoim przypadku? Teraz, że tak powiem, to jest „po ptokach”. Nie mam wyjścia. Zamiast denerwować się czy walczyć z tym, że pisze się o mnie jako o skandaliście, próbuję używać tego kontekstu do wzbogacania odczytania moich prac, jak i kamuflowania niektórych kwestii. W definicję...

15204

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]