Reklama

Polska ponad wszystko

Polska ponad wszystko

14.01.2013
Czyta się kilka minut
Piotr Uklański: Artysta nie powinien udawać, że nie chce być sławny. Są tacy, którzy opowiadają publicznie, że władza czy sława ich nie interesują. Ale są też inne postawy.
Fot. Michał Szlaga dla „POLSKI WESTERN”
P

Piotr Kosiewski: Twoja wystawa w Zachęcie to rodzaj podsumowania dotychczasowej twórczości? Tytuł „Czterdzieści i cztery” jakby to podkreśla... Piotr Uklański: Nie jest tak, że obudziłem się pewnego dnia i pomyślałem: trzeba dokonać podsumowania. Wręcz przeciwnie nie chcę, a nawet uciekam od podsumowań. Jeżeli jednak data wystawy – a zostałem zaproszony do zrobienia wystawy przekrojowej – zbiegła się z moimi 44. urodzinami, to uznałem, że trzeba uwypuklić tę trochę absurdalną sytuację.
Narzuca się pytanie o wpływ biografii artysty na odczytywanie jego sztuki. Jak jest w Twoim przypadku? Teraz, że tak powiem, to jest „po ptokach”. Nie mam wyjścia. Zamiast denerwować się czy walczyć z tym, że pisze się o mnie jako o skandaliście, próbuję używać tego kontekstu do wzbogacania odczytania moich prac, jak i kamuflowania niektórych kwestii. W definicję...

15204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]