Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wielka sztuka zarządzania małymi finansami

Wielka sztuka zarządzania małymi finansami

18.02.2013
Czyta się kilka minut
Większość z nas ciężko pracuje na swoje wynagrodzenie, ale jednocześnie wielu z nas łatwo się z nim rozstaje.
Fot. Jaures Villani / SXC.HU/ KARL MOONEY SXC.HU
C

Część z nas może sobie na to pozwolić, bo dużo zarabia, a wydaje lekką ręką jedynie skromny procent miesięcznego uposażenia. Ale są wśród nas i tacy, którzy ile by nie mieli, i tak wszystko wydadzą. Oraz tacy, którzy nie mają prawie nic w portfelu, a kupują bardzo dużo, bo żyją na kredyt.
Żonglowanie dochodami i wydatkami jednym się udaje, ale wielu z nas tej umiejętności nie posiada. Jeśli się upieramy, że zarządzanie własnymi pieniędzmi to żadna sztuka, i wydając nie myślimy o konsekwencjach, finał zazwyczaj jest smutny. Aby wydobyć się z finansowych problemów lub ich uniknąć, idziemy do banku po pieniądze. Bierzemy kredyt i – niestety – część z nas wraca do starych nawyków. To przypadek skrajny, ale wcale nie odosobniony. Bywa też, że choć jesteśmy roztropni w wydawaniu, to przydarza się nam nieszczęście, nie potrafimy się wydostać z pętli zadłużenia.
Prawo niektórym z nas pomoże, zezwoli na ogłoszenie upadłości. To nic przyjemnego zostać co prawda bez długów, ale i bez żadnego majątku. Ci, którzy z tej formy nie chcą lub nie mogą skorzystać, muszą się liczyć z wizytą komornika.
Kłopotów finansowych można prawie zawsze uniknąć lub znacznie je ograniczyć, jeśli wykażemy się zapobiegliwością, umiarem i rozsądkiem. Czasem wystarczy odkładać symboliczne kwoty, by w razie nagłej potrzeby mieć gotówkę pod ręką. Pamiętajmy: banki nie tylko pożyczają, ale dają też szansę zarobić – na różnych lokatach.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]