Reklama

Ładowanie...

Widziałem Karajana

06.03.2006
Czyta się kilka minut
Andrzej Wajda (fot. P. Krzakiewicz/visavis.pl)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Wręczając Panu Złotego Niedźwiedzia, dyrektor festiwalu w Berlinie powiedział, że otrzymuje go artysta, który nie tylko robi filmy, ale tworzy historię. Czy kino może tworzyć historię?

ANDRZEJ WAJDA: - Ma na to najwięcej szans ze wszystkich sztuk, pod warunkiem, że zdobędzie widownię.

Dziurka w systemie

Reżyserzy polskiej szkoły filmowej czy później "kina moralnego niepokoju" wiedzieli, dla kogo robią filmy, a widownia na nie czekała. Wywiązywał się dialog pomiędzy bohaterami z ekranu a rzeczywistością. Polskie kino wywierciło dziurkę w systemie sowieckim.

- Kinematografia budowana przez nowe władze szybko stała się odzwierciedleniem nastrojów społecznych, świadectwem historii...

- Były po temu powody. Kinematografia powojenna miała przypominać raczej...

19175

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]