Wiara w skrócie

21 – 28 kwietnia

28.04.2014

Czyta się kilka minut

98 PROC. POLAKÓW

jest przekonanych, że kanonizacja Jana Pawła II będzie ważna dla rodaków – wynika z najnowszego badania CBOS. Za istotną dla nich samych – kanonizację uważa 88 proc. Tylko 60 proc. deklaruje, że zna nauczanie papieża, a 72 proc. kieruje się jego wskazaniami w swoim osobistym życiu. Nieco mniejsze znaczenie – zdaniem respondentów CBOS – kanonizacja Jana Pawła II będzie miała dla Europy (80 proc.) i dla świata (76 proc.).

W DONIECKU

na wschodniej Ukrainie, podobnie jak w ostatnich miesiącach na kijowskim Majdanie, stanął namiot, w którym chrześcijanie różnych wyznań modlą się o pokój i zachowanie jedności kraju. Już od prawie dwóch miesięcy na jednym z placów w centrum miasta modlitwy w tych intencjach wznoszą wspólnie prawosławni, katolicy obrządku łacińskiego i bizantyjsko-ukraińskiego oraz protestanci.

FRANCISZEK POBŁOGOSŁAWIŁ

polskiej opiekunce trędowatych na dalszą pracę w Indiach. Poprosił zarazem, by jej podopieczni modlili się za niego. W tym roku doktor Helena Pyz obchodzi jubileusz 25 lat pracy w Indiach, gdzie kieruje Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya.

MARIO VARGAS LLOSA

„uzurpuje sobie prawo, by być nadzorcą cudzych sumień, co wykracza poza jego kompetencje” – skomentował Episkopat Peru słowa laureata literackiej Nagrody Nobla, w których pisarz poparł projekt ustawy o związkach cywilnych między osobami tej samej płci.

W PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

papież zadzwonił do Argentynki Jacqueline Sabetty. Sześć miesięcy temu wysłała ona do papieża list, w którym napisała mu, że poślubiła rozwodnika. Według doniesień mediów papież przedstawił się kobiecie przez telefon jako „ojciec Bergoglio”. Miał powiedzieć, że może ona przystępować do komunii, gdyż nie robi nic złego.

Rzecznik Watykanu nie chciał komentować tych doniesień, mówiąc, że rozmowa papieża miała charakter prywatny. Wypowiedziane słowa nie miały związku z jego służbą papieską ani nie dotyczyły ogólnie kwestii nauki Kościoła.


NA PODST. KAI, INNYCH AGENCJI I MEDIÓW, INFORMACJI WŁASNYCH

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 18/2014