Reklama

Werbalne pomniki

Werbalne pomniki

24.09.2012
Czyta się kilka minut
Na bogactwo językowe Europy, o którym przypomina obchodzony 26 września Europejski Dzień Języków, składa się ich ponad sześćdziesiąt: języków oficjalnych i tych po prostu używanych. Ale gdy jedne rozkwitają, inne gasną. Nie tylko w Europie.
K

Kiedy giną języki, ginie też większość wiedzy, którą w sobie zawierają” – uważa Nicholas Ostler, prezes angielskiej Fundacji na rzecz Języków Zagrożonych. Bo kiedy umrą ostatni ludzie, posługujący się np. językami Alaski, kto będzie wiedział, że śnieg i lód mogą mieć kilkadziesiąt odmian? Gdy znika język – bo ci, którzy się nim posługiwali, umierają albo zapominają mowy przodków – całe bogactwo tej wiedzy przepada bezpowrotnie.

„Ostatni użytkownicy języków mają znaczący udział w bogactwie intelektualnym ludzkości – pisze brytyjski lingwista David Harrison. – Rozmawiając, wplatają własne nici w szeroką sieć wiedzy. Opowiadają, jak ich przodkowie, bez zegarków czy kalendarzy, precyzyjnie obliczali przemijanie pór rok. Pokazują, że ludzie od Arktyki po Amazonię umieli przystosować się do wrogiego im środowiska”. Duch wszystkich kultur, zdaniem Harrisona, „jest zapisany w...

6736

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]