Reklama

Wędrówki po Polsce

Wędrówki po Polsce

17.07.2006
Czyta się kilka minut
Śląsk to najbogatszy w zabytki region współczesnej Polski. Jego bogata historia na przecięciu dziejów Polski, Czech, Niemiec i Austrii, wielość lokalnych ośrodków władzy w średniowieczu, wieloetniczność i wieloreligijność - wszystko to zaowocowało wyjątkowo gęstą tkanką kulturową, którą II wojna światowa i powojenne przesiedlenia poważnie naruszyły, nie zdołały jednak zniszczyć. Przedchrześcijański ośrodek kultowy na Górze Ślęży i wrocławskie budowle mistrzów niemieckiego modernizmu, ceglane gotyckie bazyliki i fabryczne osiedla Górnego Śląska, barokowe klasztory katolickie i protestanckie kościoły Pokoju wzniesione po pokoju westfalskim tworzą fascynujący splot znaków, które odczytywać należy bez narodowych uprzedzeń.
N

Nieoceniony "Katalog zabytków sztuki w Polsce", wydawany od ponad pół wieku, z obszaru Śląska objął dotąd dawne województwa opolskie i katowickie oraz niektóre rejony wokół Wrocławia. Śląski tom "Pomników sztuki w Polsce" nie ukazał się z powodu śmierci redaktora serii, prof. Jerzego Z. Łozińskiego. Cieszmy się więc z dzieła, które właśnie otrzymaliśmy.

Dzieło to, przygotowane niezależnie od wspomnianych wcześniej inicjatyw, nawiązuje do starszego, niemieckiego przedsięwzięcia. Chodzi o serię "Dehio-Handbuch der Kunstdenkmäler" - topograficzny przewodnik po zabytkach Niemiec, którego kolejne tomy pojawiają się od 1905 roku, nazwę zaś zawdzięcza inicjatorowi, historykowi sztuki Georgowi Dehio (1850-1932). "Śląsk" jest polsko-niemiecką kontynuacją "Dehia"; ukazuje się w dwóch wersjach językowych, a nad jego kształtem pracował dwunarodowy, ponad...

2409

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]