Wędrówki po Polsce

Śląsk to najbogatszy w zabytki region współczesnej Polski. Jego bogata historia na przecięciu dziejów Polski, Czech, Niemiec i Austrii, wielość lokalnych ośrodków władzy w średniowieczu, wieloetniczność i wieloreligijność - wszystko to zaowocowało wyjątkowo gęstą tkanką kulturową, którą II wojna światowa i powojenne przesiedlenia poważnie naruszyły, nie zdołały jednak zniszczyć. Przedchrześcijański ośrodek kultowy na Górze Ślęży i wrocławskie budowle mistrzów niemieckiego modernizmu, ceglane gotyckie bazyliki i fabryczne osiedla Górnego Śląska, barokowe klasztory katolickie i protestanckie kościoły Pokoju wzniesione po pokoju westfalskim tworzą fascynujący splot znaków, które odczytywać należy bez narodowych uprzedzeń.
 /
/

Nieoceniony "Katalog zabytków sztuki w Polsce", wydawany od ponad pół wieku, z obszaru Śląska objął dotąd dawne województwa opolskie i katowickie oraz niektóre rejony wokół Wrocławia. Śląski tom "Pomników sztuki w Polsce" nie ukazał się z powodu śmierci redaktora serii, prof. Jerzego Z. Łozińskiego. Cieszmy się więc z dzieła, które właśnie otrzymaliśmy.

Dzieło to, przygotowane niezależnie od wspomnianych wcześniej inicjatyw, nawiązuje do starszego, niemieckiego przedsięwzięcia. Chodzi o serię "Dehio-Handbuch der Kunstdenkmäler" - topograficzny przewodnik po zabytkach Niemiec, którego kolejne tomy pojawiają się od 1905 roku, nazwę zaś zawdzięcza inicjatorowi, historykowi sztuki Georgowi Dehio (1850-1932). "Śląsk" jest polsko-niemiecką kontynuacją "Dehia"; ukazuje się w dwóch wersjach językowych, a nad jego kształtem pracował dwunarodowy, ponad dwudziestoosobowy zespół. Całość firmują: Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Herder-Institut w Marburgu i Dehio-Vereinigung.

Ułożone alfabetycznie zwięzłe hasła dotyczą ponad 1200 miejscowości i około 2500 tysiąca obiektów. W stosunku do założeń polskiego "Katalogu" wybór zabytków jest tu skromniejszy, nie ma bibliografii, nie ma też części ilustracyjnej, są tylko plany ważniejszych ośrodków i budowli, na końcu zaś - mapy obszaru objętego inwentarzem. Chodzi o obszar dawnego Śląska Pruskiego oraz Śląska Austriackiego bez tych jego części, które znalazły się w granicach Czech, z dołączeniem natomiast fragmentu Górnych Łużyc po wschodniej stronie Nysy. Przed hasłami umieszczono wprowadzenie dotyczące historii Śląska oraz dziejów jego sztuki. Obok polskich nazw miejscowości podaje się niemieckie, zebrane na końcu w indeksie alfabetycznym. Jest też indeks artystów.

"Śląsk", choć liczy sobie ponad 1200 stron, ma poręczny format i można go użyć podczas wypraw krajoznawczych. Z monachijskimi przyjaciółmi objeżdżaliśmy rokokowe kościoły Bawarii z tomem "Dehia" w ręku; miejscowości takie, jak Henryków, Jawor, Jelenia Góra, Kamieniec Ząbkowicki, Kłodzko, Krzeszów, Lubiąż, Nysa, Strzegom, Świdnica, Trzebnica czy Wambierzyce warte są trudu podobnej podróży. (Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, Warszawa 2006. Ss. XX + 1194 + mapy.)

Lektor

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2006

Podobne artykuły