Reklama

KATALOG ZABYTKÓW SZTUKI W POLSCE

KATALOG ZABYTKÓW SZTUKI W POLSCE

17.07.2006
Czyta się kilka minut
A to już przeciwległy kraniec Polski i kolejny zeszyt (niezbyt trafne określenie dla tak grubego woluminu) zasłużonego wydawnictwa. Uzupełnia on tom VIII starej serii "Katalogu, obejmujący dawne (tj. sprzed reform administracyjnych czasów Gierka) województwo lubelskie i ukazujący się partiami od początku lat 60.
P

Powiat bialski to - jak czytamy we wstępie - "region pograniczny we wszystkich niemal znaczeniach tego słowa. Stanowi najbardziej na południe wysuniętą część historycznego Podlasia, do trzeciego rozbioru wchodził w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, stanowiąc jego zachodnią rubież... Charakter pograniczny łączył się ze współistnieniem kilku wyznań chrześcijańskich: rzymsko-katolickiego, prawosławnego, unickiego, w wieku XVI także kalwińskiego i ariańskiego, jak również islamu i judaizmu. Ta swoista mieszanka kultur i religii stworzyła zróżnicowaną i barwną mozaikę odbijającą złożoność kultury dawnej Rzeczypospolitej".

Bo najciekawsze opisane tu zabytki to niemi świadkowie świetności I Rzeczypospolitej. Świadkowie często ułomni, jak rezydencja Radziwiłłów w Białej Podlaskiej (zwanej dawniej Białą Radziwiłłowską), sceneria wielu wydarzeń opisywanych w XVIII-...

4542

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]