Reklama

Wędrówka ku wolności

Wędrówka ku wolności

22.10.2012
Czyta się kilka minut
Pisarską działalnością Jacka Woźniakowskiego można by z łatwością obdzielić kilka osób, z których każda miałaby nie tylko pełne ręce roboty, ale głowę pełną idei.
B

Budzi podziw i respekt. Niezależność, ostrość i precyzję sądów łączy z poczuciem humoru, a odwagę z rozwagą. Zrazu onieśmiela, przy bliższym poznaniu ujmuje serdecznością. Wytrawny publicysta, mistrz stylu, znawca sztuki, jej historyk i krytyk. Żołnierz, konspirator, taternik i podróżnik. Redaktor „Tygodnika Powszechnego”, twórca wydawnictwa Znak, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w 1990 r. prezydent Krakowa. Jeden z najwybitniejszych naszych humanistów. Jacek Woźniakowski.

Panegiryk? O Jacku Woźniakowskim trudno pisać inaczej. Nawet Leopold Tyrmand, w swoim „Dzienniku 1954” nikomu nieszczędzący złośliwości, w przypadku Woźniakowskiego (a także Turowicza i Herberta) zmienia ton. „Dziś jest głównym punktem ekipy niezłomnych i milczących” – pisze o nim; „Tygodnik” znajdował się wówczas we władaniu PAX-u, a władze chciały zmusić prawowitych...

9727

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]