Reklama

Ważne, najważniejsze

Ważne, najważniejsze

18.02.2008
Czyta się kilka minut
W przedświątecznym "Tygodniku" przeczytać można było o zastanawiającym przykładzie odzyskiwania dla chrześcijaństwa tych przestrzeni świata, które okazały się szczególnie bliskie zwykłemu człowiekowi także i dzisiaj: obyczaju.
R

Rzecz dotyczy głównie Stanów, ale nie tylko. Sami to już po trosze znamy: tę nieokreśloność świątecznego nastroju nie bardzo już wiadomo z jakiej racji mającego panować (choćby przez to, że wybucha już wtedy, gdy chrześcijanie dopiero przygotowują się na oczekiwanie Narodzenia). Można się tylko cieszyć, jeśli rzeczywiście wracają nurty religijne do obrzędów, jeśli potrzebna okazuje się kolęda, a w publicznym miejscu znów może stanąć żłóbek z Dzieciątkiem i Matką. Zastanowiło mnie tylko, że wśród tych upragnionych z powrotem symboli wymieniane jest także drzewko Bożonarodzeniowe. Już nie pytam, dlaczego kiedykolwiek mogło przeszkadzać zwolennikom pełnej świeckości, ale zastanawia mnie, czy na pewno tradycyjna obrzędowość wypełnia potrzebę sensu religijnego Świąt, tak jak to jej przypisujemy?

Ustrojona w światełka i bombki choinka jest nam tak bliska, że sobie...

2929

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]