Ważki sondaż

Jaka instytucja ma największy wpływ na Twoje życie? Z odpowiedzią na to - jakże ważkie - pytanie musiała zmierzyć się reprezentatywna próbka naszych rodaków. Wyniki opublikowała "Rzeczpospolita" (z 12 lutego br.). Z radością odnotowując fakt, że ankieterzy nie zwrócili się do mnie, uważnie wczytałem się w wyniki owego sondażu. Można było wybrać pięć spośród sześćdziesięciu instytucji: od Kościoła katolickiego po Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Pełne spektrum, oszałamiająca feeria opcji, istne instytucjonalne mydło i powidło. Nie wiem jak statystycznie dobrani Polacy, ale ja miałem kłopot z przebrnięciem przez tę moc atrakcji - nawet sama lektura jest dość wyczerpująca, cóż dopiero staranny proces selekcji ważności. Hm... Bardziej wpływa na mnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Główny Inspektorat Transportu Drogowego? Czy bardziej na mym życiu zaważył Główny Urząd Miar, czy Agencja Rezerw Materiałowych? Oto są pytania na miarę statystycznego Polaka drugiej dekady XXI wieku nad Wisłą.

16.02.2010

Czyta się kilka minut

Wyniki sondażu: Zakład Ubezpieczeń Społecznych tuż przed Narodowym Funduszem Zdrowia i... Kościołem katolickim. Urząd skarbowy na miejscu czwartym, może w przyszłym roku wdrapie się na podium. Podtytuł w gazecie: "Polacy oczekują, że państwo zapewni opiekę socjalną i ochronę zdrowia". Zaiste, odkrycie na miarę penicyliny. Mam inny podtytuł, równie ? propos: "Polacy chcą więcej katastrof lotniczych" (Urząd Lotnictwa Cywilnego wylądował na ostatnim miejscu, otrzymując zero procent). Ale wróćmy na ziemię, czyli do "RP" i odcyfrujmy inny podtytuł: "Kościół ma na życie Polaków wpływ większy niż partie, rząd i Sejm". Zaiste, ale to tylko część statystycznej prawdy o wpływach Kościoła w naszym kraju. Ujmijmy to inaczej i ujawnijmy więcej: Kościół ma dziewiętnastokrotnie większy wpływ na Polaków niż Główny Urząd Nadzoru Budowlanego! W tej samej proporcji do Kościoła pozostaje Agencja Nieruchomości Rolnych czy sam Główny Inspektorat Sanitarny. Jest się z czego cieszyć.

Nie wiem, czy sondaż przeprowadzono telefonicznie (wtedy największy wpływ na sondaż miałaby Telekomunikacja Polska); wiem, że pocieszający jest fakt, iż tylko jeden procent Polaków wskazał Służbę Więzienną. Mniej pocieszającym faktem jawi się to, że sondaży będzie coraz więcej.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Reżyser teatralny, dramaturg, felietonista „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor Narodowego Teatru Starego w Krakowie. Laureat kilkunastu nagród za twórczość teatralną.

Artykuł pochodzi z numeru TP 08/2010